Pierwszy przeszczep nerki u pacjentki białostockiej stacji dializ
W październiku pacjentce z Międzynarodowego Centrum Dializ w Białymstoku wykonano udany przeszczep nerki. To pierwsza transplantacja u pacjenta z tej stacji dializ. Operacja miała miejsce w Warszawie i pacjentka w dobrym stanie opuściła właśnie klinikę.
sxc.hu
Pacjentka białostockiej stacji dializ w Szpitalu MSWiA przy ul. Fabrycznej dializowała się tutaj od początku powstania placówki, czyli od stycznia tego roku. Wówczas to od razu została zgłoszona na krajową listę oczekujących na przeszczep. 18 października otrzymała telefon z Instytutu Transplantologii w Warszawie, że czeka na nią nowa nerka.
- Dla nas, personelu medycznego, przeszczep nerki u pacjenta dializowanego to wielkie wydarzenie. Wszyscy wspieraliśmy pacjentkę, a informacja o znalezieniu dla niej odpowiedniego organu była dla nas bardzo radosną wiadomością – mówi dr Marek Kalinowski, nefrolog i dyrektor Międzynarodowego Centrum Dializ. – Dokładamy wszelkich starań, aby leczenie pacjentów za pomocą dializ było na jak najwyższym poziomie, ale zdajemy sobie sprawę, że poddawanie się dializom 3 razy w tygodniu przez kilka godzin jest uciążliwe. Przeszczep nerki to szansa na drugie życie i powrót do normalnego funkcjonowania pacjenta w życiu zawodowym i rodzinnym. Niestety czas oczekiwania na organ jest w Polsce dosyć długi.
Według danych Poltransplantu (Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji) pod koniec października w Polsce na przeszczep nerki oczekiwało 1597 osób, na przeszczep nerki i trzustki – 19, a na nerkę i wątrobę – 4 osoby. Rocznie w naszym kraju przeszczepia się około 1000 nerek. Czas oczekiwania na organ wynosi średnio 2 lata i 11 miesięcy od momentu rozpoczęcia dializowania i około 11 miesięcy od momentu zakwalifikowania do przeszczepienia.
Międzynarodowe Centrum Dializ w Białymstoku powstało na początku roku i zlokalizowane jest w budynku Szpitala MSWiA. Stacja dializ wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt do dializoterapii firmy Fresenius Medical Care – aparaty do dializ, stację uzdatniania wody i system centralnej dystrybucji koncentratu. Stacja dializ MCD spełnia najwyższe wymogi w zakresie dializoterapii i oferuje osobom dializowanym leczenie na światowym poziomie. Stosowanie zaawansowanych technologii oczyszczania krwi oraz rygorystycznych wymogów sanitarnych ma bezpośredni, niezwykle korzystny wpływ na zdrowie pacjentów - zapewnia wyższą skuteczność dializowania, co przekłada się nie tylko na poprawę wyników leczenia, ale także lepsze samopoczucie osób dializowanych. Wzrastają również szanse pacjentów na udany przeszczep nerki.
Stacja działa na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc wszystkie świadczenia wykonywane są w niej bezpłatnie.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl