Nauka

Wróć

Pierwszy amerykański patent dla białostockich naukowców

2018-09-17 11:49:32
Metoda ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego opracowana przez białostockich fizyków otrzymała ochronę Amerykańskiego Urzędu Patentowego.
UwB
Niezwykłe badania białostockich fizyków

Fizycy – Andrzej Stupakiewicz oraz Krzysztof Szerenos z Uniwersytetu w Białymstoku opatentowali wyniki badań, które prowadzili w ostatnich latach. Opracowali ultraszybki zapis fotomagnetyczny wykorzystujący przezroczysty nośnik dielektryczny. Innowacyjne w nim jest przede wszystkim to, że stosuje się femtosekundowe spolaryzowane impulsy światła laserowego określonej długości fali, do zapisu i odczytu danych w sposób nietermiczny.

Patent wynalazku ma aż 17 zastrzeżeń, które zapewnią jego skuteczną ochronę. Białostoccy fizycy podejrzewają, że ich wynalazek pozwoli na zainicjowanie rewolucyjnych zmian, jeśli chodzi o wydajność przyszłych systemów komputerowych.

- Liderzy w technologiach informatycznych, a w szczególności systemów pamięci magnetycznych, znajdują się głównie na rynku amerykańskim, dlatego zależało nam na ochronie patentowej właśnie na terenie USA – tłumaczy prof. UwB Andrzej Stupakiewicz. I dodaje: - Uzyskanie patentu w prestiżowej i niezwykle konkurencyjnej branży IT potwierdza nowatorski charakter rozwiązania, a to plasuje UwB w wąskim gronie polskich uczelni posiadających innowacyjne osiągnięcia w skali międzynarodowej.

Opatentowany system ma też być milowym krokiem jeśli chodzi o energooszczędność, a także szybkość systemów pamięciowych.

- Na świecie nie ma podobnego rozwiązania, które pozwalałoby przekroczyć barierę szybkości zapisu informacji, jednocześnie skutecznie redukując wydzielenie niepotrzebnego ciepła – dodaje Szerenos.

Do komercjalizacji jest długa droga

Trzeba jednak pamiętać, ze jeszcze długa droga, jeśli chodzi o komercjalizację. Naukowcy mają nadzieję, iż przyciągną swoim wynalazkiem inwestora pośród światowych liderów produkujących pamięci magnetyczne, z którym będą mogli współpracować i wdrażać swoją metodę. Pomóc mają w tym m.in. otrzymane granty.

- W tym roku pozyskaliśmy fundusze krajowe i europejskie na kilka projektów naukowych oraz badawczo-rozwojowych - przypomina Stupakiewicz. - Środki grantowe pozwolą nam rozbudować bazę aparaturową, przeprowadzić nowe badania oraz rozwinąć współpracę międzynarodową w kierunku opracowania nowej technologii zapisu.

Do chwili obecnej naukowcy z białostockiego uniwersytetu dostali 3 zagraniczne patenty - 1 amerykański oraz 2 europejskie. Dotyczą one wynalazków opracowanych na Wydziale Fizyki oraz w Instytucie Chemii. Z kolei 18 wynalazkom ochronę zapewnił Urząd Patentowy RP.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl