Aktualności

Wróć

Pierwsze sadzenie żonkili w ramach Pól Nadziei. W ubiegłym roku było ich 7 tys.

2020-10-06 16:24:05
We wtorek (6.10) odbyło się podsumowanie X edycji kampanii Pola Nadziei. Inaugurację, jak co roku rozpoczęło uroczyste sadzenie żonkili. Zorganizowana przez fundację Pomóż Im akcja, ma na celu wspieranie hospicjów.
Malwina Witkowska
Uroczysta inauguracja

We wtorek w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, odbyła się inauguracja kampanii Pola Nadziei. W województwie podlaskim organizuje ją Fundacja Pomóż Im.

- Mam nadzieję, że ta XI edycja Pól nadziei będzie wspaniała. Czujemy się zaszczyceni, że to właśnie u nas możemy się spotkać – stwierdziła Iwona Szcześniak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Hasło tegorocznej edycji to Pomóż im odnaleźć iskrę nadziei.

- Przez cały miesiąc będziemy sadzić cebulki żonkili na terenie całego województwa. Mam nadzieję, że w kwietniu spotkamy się już na mieście i będziemy mogli się podzielić kwiatkami, które teraz sadzimy - powiedziała koordynatorka wolontariatu fundacji Pomóż Im Dominika Chimkowska.

Pola nadziei to ogólnopolska kampania wspierania hospicjów i ich podopiecznych. Akcja ma na celu szerzenie idei wolontariatu i pomocy innym. Głównie prowadzona jest w szkołach, gdzie odbywają się kwesty, spotkania edukacyjne oraz organizowane są również konkursy m.in. plastyczne, fotograficzne.

Dlaczego żonkil?

Nieodzownym elementem akcji jest sadzenie cebulek żonkili, które gdy zakwitną na wiosnę stworzą żółte pola nadziei. Ma on przypominać o ludziach, którzy szczególnie potrzebują naszej pomocy.

- Żonkil to symbol nadziei, od starożytności symbolizował zwycięstwo życia nad śmiercią. Ja osobiście żonkil odbieram jako kruchy kwiat, który mimo to musi przetrwać całą zimę – mówiła wiceprezes Fundacji Pomóż Im Krystyna Skrzycka.

Tegoroczne pierwsze sadzenie kwiatków odbyło się pod budynkiem Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku.

Poprzednia edycja

Jesteśmy sobie potrzebni to hasło ubiegłorocznej kampanii Pola nadziei.

- Hasło to szerzy bezinteresowną pomoc i pokazuje, że jak połączymy siły, możemy pomagać innym. Poprzednią edycję tak jak co roku, rozpoczęliśmy od sadzenia cebulek żonkili w całym województwie - stwierdziła Dominika Chimkowska.

Podsumowanie X edycji nie mogło się odbyć w czerwcu ze względów epidemiologicznych. Łącznie zostało posadzonych 7 tys. cebulek.

- W ubiegłorocznej kampanii, udział wzięło 162 instytucji. Oprócz spotkań edukacyjnych, zorganizowaliśmy też większe wydarzenie Zaprogramuj się na pomaganie. Wiadomo, żeby pomagać trzeba mieć siłę, a my staraliśmy się pokazać uczniom skąd tę siłę brać – mówiła Dominika Chimkowska. - W marcu udało nam się zorganizować kurs wolontariatu, niestety sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła nam na kontynuację. Jednak to nas nie powstrzymało i przenieśliśmy kurs na zdalne prowadzenie – dodała.

Przez cały rok były organizowane kiermasze, koncerty, zbiórki, loterie, z których zysk trafił do fundacji.

- Dzięki tym inicjatywom, nasi podopieczni otrzymują pomoc z każdej strony. Możemy zapewnić im również sprzęt medyczny i stałą opiekę – powiedziała koordynatorka wolontariatu.

W X edycji udało się uzbierać prawie 127 tys. zł.

Wręczenie nagród

Podczas uroczystości zostały wręczone statuetki dla najbardziej aktywnych i wspierających akcję placówek.

Statuetki Orderów Nadziei otrzymały:

- Niepubliczne Przedszkole Europrymusek w Białymstoku;
- Bursa Szkolna nr 3 w Łomży;
- SP im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie;
- SP w Złotorii;
- SP nr 16 w Białymstoku;
- LO Politechniki Białostockiej.

Statuetki Siewcy Nadziei otrzymały:

- SP nr 3 w Białymstoku;
- SP im. Komisji Edukacji Narodowej w Klukowie;
- SP im. Stanisława Staszica w Suchowoli;
- LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku;
- LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku;
- Przedszkole Miejskie nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem;
- SP im. Konstytucji 3 maja w Jaświłach.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl