Nauka

Wróć

Pierwsze kroki konsultanta

2005-10-28 00:00:00
Audytują, kontrolują, doradzają, negocjują, dyskutują w grupach, a na końcu wypracowują strategię działania, którą prezentują klientowi - tak wygląda praca konsultanta. Podobnie przedstawiały się zadania, jakie otrzymali białostoccy studenci podczas Akademii Doradztwa PricewaterhouseCoopers.
Trzydziestu studentów kierunków ekonomicznych z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu w Białymstoku i Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej spotkało się 27 października w budynku Wydziału Ekonomicznego, by wspólnie dokonać jednej z największych w historii polskiej gospodarki transakcji przejęcia przedsiębiorstwa. To oczywiście tylko studium przypadku przygotowane przez audytorów PricewaterhouseCoopers specjalnie na tą okazję, ale studenci podeszli do zadania wyjątkowo poważnie i profesjonalnie.
- Właśnie skończyliśmy analizować opłacalność inwestycji dla naszego klienta. Wynika z niej, że wstępna oferta, którą przygotowaliśmy jest przepłacona i można tutaj jeszcze sporo zaoszczędzić - mówi Rafał Sańczyk, student III roku Wydziału Ekonomicznego.
Początkowy optymizm został jednak wystawiony na twarde negocjacje, w których żadna z 3 uczestniczących stron: firmy przejmowanej - Czarnystok, i dwóch firm rywalizujących o kupno Czarnystok - ILDC i Horeszko, nie chciała ustąpić. Negocjacje zostały zerwane.
- Walka była ostra i do samego końca staraliśmy się przekonać drugą stronę, że nasza oferta była dobra. Niestety, nic z tego nie wyszło - z żalem mówi Radosław Solnik z V roku Wydziału Zarządzania.
Na koniec wszyscy prezentowali swoje analizy i wnioski, którymi się kierowali przygotowując się do przejęcia. Katarzyna Podgórna i Mariusz Samordak z PricewaterhouseCoopers, którzy na co dzień audytują przedsiębiorstwa, teraz musieli sprawdzić analizy wykonane przez studentów.
- Jestem pod dużym wrażeniem pracy i zaangażowania, jakim wszyscy się dzisiaj popisali podczas Akademii Doradztwa. Problem, którym mieli zająć się studenci był przygotowany tak, aby przeprowadzenie transakcji było nieopłacalne, nie udało nam się nikogo oszukać. Mam nadzieję, że cały warsztat im pomoże, jeśli w przyszłości będą chcieli zostać konsultantami - komentowała już po wszystkim Katarzyna Podgórna, od ponad roku w dziale audytu PricewaterhouseCoopers.
A szansa jest na wyciągnięcie ręki. Wszystkie uczestniczące w Akademii osoby otrzymały certyfikaty od firmy oraz mają ułatwioną rekrutację na kilkumiesięczne płatne praktyki w działach audytu i usług doradczych. Szansę na praktykę mają wszyscy, którzy do 31 października wypełnią aplikację na stronie www.pwc.com/kariera. Na chętnych czeka 100 miejsc.

Firma PricewaterhouseCoopers jest największą w Polsce i na świecie firmą świadczącą profesjonalne usługi doradcze. Przez studentów w całej Polsce została wybrana Pracodawcą Roku 2004 oraz Pracodawcą Marzeń. Na świecie zatrudnia 122 tyś pracowników w 144 krajach. W Polsce około 700 w oddziałach w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach.