Pierwsza w Polsce spółdzielnia energetyczna powstanie w Michałowie?
Gmina Michałowo została wybrana do udziału w projekcie Renaldo, który ma na celu przygotowania do założenia pierwszych, pilotażowych spółdzielni energetycznych. Koordynatorem projektu jest niemiecka agencja rozwoju.
UM Michałowo
Wybrano sześć gmin
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiło projekt Renaldo, mający na celu powołanie pilotażowych spółdzielni energetycznych w sześciu gminach na terenie województw kujawsko-pomorskiego oraz podlaskiego.
Projekt nosi nazwę: Rozwój obszarów wiejskich poprzez odnawialne źródła energii - Renew(able) your Region – Renaldo. Jedną z wybranych jest podlaska gmina Michałowo.
- Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zaproszeni do tego programu. Jest to kolejny krok w naszych działaniach w kierunku gminy samowystarczalnej energetycznie. Na tym projekcie skorzysta gmina, jak i mieszkańcy, którzy przystąpią do spółdzielni. Skorzysta też środowisko, a o to właśnie nam chodzi – podkreśla burmistrz Michałowa, Marek Nazarko.
W ramach projektu, wszystkim gminom zostanie zapewnione eksperckie wsparcie.
Na czym polega?
W zaplanowanych działaniach projektu jest m.in. analiza lokalnych zasobów energetycznych oraz przygotowanie propozycji rozwiązań, opracowanie poradnika dotyczącego zakładania spółdzielni energetycznych, przygotowanie propozycji ewentualnych zmian legislacyjnych służących dalszemu rozwojowi spółdzielni energetycznych w Polsce czy organizację warsztatów mających na celu wymianę informacji i doświadczeń z realizacji projektu. Prace projektowe rozpoczęły się w październiku 2020 r., a według przyjętego harmonogramu mają być realizowane przez ok. 2,5 roku.
W przypadku każdej z gmin biorących udział, wskazane zostaną optymalne dla nich rodzaje i moce instalacji odnawialnych źródeł energii. Przygotowana zostanie także kompletna dokumentacja założycielska i rejestracyjna dla danej spółdzielni.
Projekt jest finansowany w całości ze środków Unii Europejskiej oraz niemieckiego federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego. Koordynatorem projektu jest Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (niemiecka agencja rozwoju).
Wykonawcą ze strony polskiej jest Instytut Rozwoju Społeczności Lokalnej Activus w województwie podlaskim oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w województwie kujawsko-pomorskim.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl