Praca

Wróć

Pierwsza praca. Droga do sukcesu jest wyboista, a młodzi ludzie często rozczarowani

2016-03-25 16:47:05
Mimo że od dłuższego czasu spada bezrobocie w całym kraju, to wiele młodych osób ma problemy ze znalezieniem pierwszej poważnej pracy. Duża ich część przez dłuższy czas pozostaje więc na bezrobociu.
pixabay.com
Młodzi, często dobrze wykształceni, ludzie oczekują, że od razu będą zatrudniani na umowę o pracę. Spodziewa się tego aż 81% studentów. To daje im poczucie stabilizacji i pewności siebie.

- Dzięki niej pracownik ma zagwarantowaną płacę minimalną, jest chroniony przed rozwiązaniem umowy z dnia na dzień, jest ubezpieczony i może liczyć na świadczenia i uprawnienia wynikające z kodeksu pracy. To bardzo ważne czynniki pozwalające planować przyszłość w dłuższej perspektywie – mówi Katarzyna Błędowska, specjalistka ds. zatrudnienia w firmie Korn/Ferry Futurestep.

Jednak na tym polu młodych ludzi spotyka rozczarowanie. Okazuje się, że większość pracodawców, przynajmniej na początku, oferuje im umowę-zlecenie bądź umowę o dzieło. Szczególnie, jeśli nowy podwładny nie zdobył żadnej praktyki w trakcie studiów.

– Młody pracownik powinien poszukiwać możliwości zdobywania doświadczenia oraz umiejętności praktycznych już na etapie edukacji – mówi Piotr Palikowski, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. – Jest to istotne, biorąc pod uwagę, że w całej Polsce ok. 80% pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednich, kompetentnych pracowników – dodaje.

Studenci, którzy zadbali o bogate CV już podczas nauki, mają znacznie większe szanse na zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę już po zakończeniu nauki niż ci, którzy nie zdobyli żadnych dodatkowych kwalifikacji.

– Warto już na etapie nauki zatroszczyć się o zdobycie praktycznego doświadczenia – potwierdza Łukasz Trzeszczkowski, kierownik Zespołu Marki Pracodawcy PZU. – Dobrym przetarciem są organizacje studenckie, które rozwijają m.in. umiejętności pracy zespołowej i zarządzania projektami – dodaje.

W chwili obecnej młodzi ludzie mają szeroki wybór dodatkowych szkoleń, staży i praktyk (często płatnych) organizowanych przez różnego rodzaju firmy, które później chętnie też takie osoby zatrudniają na stałe. Dlatego specjaliści zachęcają studentów do korzystania z tych ofert i wzbogacania swojego CV już w trakcie nauki.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl