Nauka

Wróć

Pierwsza na Podlasiu Pracownia Filmoteki Szkolnej. Otworzyła ją Anna Komorowska

2014-05-27 00:00:00
Uczniowie będą mogli na lekcjach oglądać filmy w niemal kinowych warunkach oraz sami tworzyć własne produkcje. We wtorek (27.05) w supraskim plastyku została oficjalnie otwarta Pracownia Filmoteki Szkolnej, jedyne takie miejsce w naszym województwie.
MC
W Supraślu, a dokładniej w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera została otwarta pierwsza w naszym regionie, a dwunasta w kraju Pracownia Filmoteki Szkolnej. O wadze wydarzenia świadczy obecność na uroczystości małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej:
- Jestem szczęśliwa, że się tutaj znalazłam w tak ważnym dla Supraśla i całego Podlasia wydarzeniu, jakim jest otwarcie Pracowni Filmoteki Szkolnej. To otwarcie następuje w miejscu, które już jest bardzo ważne dla kulturotwórczej roli regionu. Także wzbogacenie o jeszcze jeden element wydaje mi się bardzo ważne, ponieważ jest tutaj młodzież i grono pedagogiczne wrażliwe na sztukę - powiedziała Anna Komorowska. - To nie są pieniądze, które zostały włożone bez sensu, ale będzie to miejsce żywe i tego życzę zarówno społeczności szkolnej, całemu miastu i regionowi - dodaje.

Supraska Pra­cow­nia Fil­mo­te­ki Szkol­nej została otwarta dzięki programowi Instytutu Polskiej Sztuki Filmowej, za po­śred­nic­twem któ­rego chce on upowszechnić edu­ka­cję fil­mo­wą w szko­łach.
- Naszym celem jest pokazanie, że film jest pełnoprawnym dziełem kultury, nadaje się do tego, by używać go jako ilustracji czy jako główny temat zajęć na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze - wytłumaczyła Anna Sienkiewicz-Rogowska z PISF.

W ramach projektu wybrana sala plastyka została przystosowana do projekcji filmów - wyremontowana i wyposażona w profesjonalny sprzęt: projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line. Dzięki temu uczniowie zyskali możliwość zapoznania się w komfortowych warunkach z największymi dziełami polskiej kinematografii, które zostały zawarte w programie Filmoteki Szkolnej obejmującym ponad 100 fabularnych, dokumentalnych i animowanych filmów. Koszt przedsięwzięcia, czyli ok. 30 tys. zł, został w całości sfinansowany przez PISF.

- Każda szkoła walczy obecnie o ucznia. Uczeń natomiast wybierze tę szkołę, która jest dobra i służy jego rozwojowi. I temu ma właśnie służyć Filmoteka Szkolna - komentuje Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego. Deklaruje również, że powstawanie takich kolejnych pracowni w naszym województwie będzie wspierać.

Jak informuje Anna Sienkiewicz-Rogowska z PISF, do końca roku w każdym województwie taka pracownia zostanie otwarta.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl