Kultura i Rozrywka

Wróć

Pierwsza edycja tego festiwalu. Teatralny Kierunek Wschód

2017-09-21 16:39:56
Spektakle teatrów z Białorusi oraz Ukrainy, spotkania z twórcami, benefis białoruskiego dramaturga Siarhieja Kavalova - to tylko niektóre atrakcje, jakie tej jesieni czekają na widzów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
materiały organizatora
Goście z Białorusi i Ukrainy

Między 5 a 6 października instytucja organizuje festiwal Kierunek Wschód. W trakcie pierwszej edycji wydarzenia, odbywającego się pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, zaprezentują się: Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska na Białorusi oraz Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie na Ukrainie.

- Cieszę się, że dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego uda nam się zorganizować festiwal, który jest kontynuacją współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami. W tym roku gościmy spektakle z Białorusi oraz Ukrainy, ale mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli zaprezentować naszym widzom twórczość teatrów także z innych krajów Partnerstwa Wschodniego - mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Kartoteka jest jak gąbka

Artyści z Ukrainy dwukrotnie pokażą spektakl Kartoteka Tadeusza Różewicza, w reżyserii Andrzeja Szczytko.

Jak pisał Zbigniew Majchrowski, Kartoteka jest jak gąbka, ciągle wchłania rozmaite nowe realia i nowe mitologie, dlatego poprzez reminiscencje bohatera z całego jego życia, charkowski spektakl Andrzeja Szczytko po raz kolejny nawiązuje do ukraińskiej rzeczywistości. Kartoteka - to przede wszystkim tragizm bohatera. Jednostki zmagającej się z problemami współczesnego świata. Bohater Różewicza oraz reżysera, to człowiek naznaczony wojną, tracący wiarę w drugiego człowieka, miłość i prawdę. W chwili, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, dramat Różewicza nabiera nowego i bardzo tragicznego znaczenia. Właśnie doświadczenie wojny i związane z nim poczucie godności jest osnową spektaklu i podstawą do dialogu z publicznością.

Białoruska klasyka, białoruska dydaktyka

W wykonaniu aktorów z Białorusi będzie można zobaczyć spektakle: Dziennik poety Siarhieja Kavalova, w reżyserii Witala Barkouskiego oraz Białoruś. Dydaktyka, w reżyserii Alexandra Marczanki.

Pierwszy poświęcony jest poecie, klasykowi białoruskiej literatury Maksimowi Bahdanowiczowi. Jaki był naprawdę? Czym żył? Dramaturg podzielił opowieść na dwie części. Jedna ukazuje życie - wydarzenia, odczucia, przeżycia, które opisywał w swym intymnym dzienniku. Druga przedstawia los dziennika - uwypukla różnice pomiędzy stosunkiem do wartości i szczerych, głębokich uczuć dziś i sto lat temu.

Z kolei w spektaklu Białoruś. Dydaktyka znakomita białoruska artystka Tatiana Marchel snuje poetycką opowieść o miejscu człowieka w świecie, o relacjach z ludźmi, rzeczywistością, przyrodą, narodem, o białoruskim folklorze i białoruskiej klasycznej literaturze. Pomaga jej w tym grana na żywo muzyka Dmitrija Łukiańczyka.

Po wszystkich przedstawieniach odbędą się spotkania z twórcami. Dodatkowo, spektaklowi Dziennik poety towarzyszyć będzie benefis Siarhieja Kavalova.

Wszystkie spektakle będą prezentowane w oryginalnych językach, z napisami w języku polskim. Bilety na poszczególne pokazy kosztują 10 zł. Dostępne są w kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: Festiwal Kierunek Wschód
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl