Aktualności

Wróć

Pierwsi Ukraińcy jeszcze dziś przyjadą do Białegostoku

2022-02-25 15:03:24
Zastępca prezydenta Białegostoku w piątek spotkał się z przedstawicielami organizacji pomocowych. Jedna z nich jeszcze dzisiaj przywiezie do naszego miasta pierwszych uchodźców z Ukrainy.
Justyna Fiedoruk
Przedstawiciele miasta spotkali się z organizacjami pomocowymi

W piątek (25.02) odbyło się spotkanie zastępcy prezydenta Przemysława Tuchlińskiego i największych organizacji pomocowych, które działają w regionie, m.in. Caritasu, Fundacji Dialog, Stowarzyszenia Ku dobrej Nadziei, Hufca ZHP, Eleos, Polskiego Czerwonego Krzyża, Banku Żywności, Stowarzyszenia Droga i Fundacji Polza. Wszyscy wspólnie rozmawiali i zastanawiali się nad tym jak można pomóc uchodźcom z Ukrainy.

- Dzisiaj mogliśmy rozmawiać jak wspólnie możemy pomagać i co wspólnie możemy robić na rzecz tych wszystkich osób z Ukrainy, które znalazły się w tej trudnej, wręcz tragicznej sytuacji związanej z rosyjską agresją – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. - Przyglądaliśmy się kluczowym kwestiom dotyczącym uchodźców. Omawialiśmy, co będziemy robić, kiedy wojewoda podlaski wyda nam polecenie w kwestii organizacji takiego miejsca, gdzie będą lokowani uchodźcy, którzy napływają przez przejścia graniczne w województwach lubelskim i podkarpackim. Rozmawialiśmy, jak wspólnie realizować to zadanie – dodał.

Podczas piątkowego spotkania zastanawiano się też, w jaki sposób mogą pomóc sami białostoczanie, którzy dzwonią do wielu miejsc i instytucji pytając jak realnie udzielić wsparcia.

W najbliższym czasie ma powstać plan działania i konkretna lista potrzebnych rzeczy dla przybyłych z Ukrainy. Na chwilę obecną jeszcze takiej listy nie ma. Zastępca prezydenta przypomniał, że wszystko trwa zaledwie 2 dni, więc zbyt krótko, by można było wszystko przygotować.

- To są dopiero pierwsze dni, jak najszybciej chcieliśmy się spotkać, porozmawiać i dalej w jakiś sposób działać. Na razie nie mamy informacji o konkretnych rzeczach, które są potrzebne. Będziemy starali się je jak najszybciej pozyskać, by o konkretne rzeczy prosić mieszkańców – mówi wiceprezydent. - Sytuacja jest bardzo dynamiczna i o tym nie trzeba wszystkim mówić, wszystko zmienia się z godziny na godzinę – dodał.

Na pierwszy rzut miasto jest przygotowane, by przyjąć w ciągu 48 godzin kilkadziesiąt osób. Kolejne miejsca będą w razie potrzeby przygotowywane na bieżąco w miarę możliwości.

Fundacja Dialog przywiezie pierwszych Ukraińców do Białegostoku

Przedstawiciele Fundacji Dialog jeszcze w piątek pojadą po pierwsze rodziny z Ukrainy i przywiozą je do przygotowanych w Białymstoku mieszkań.

- My się już wcześniej zaczęliśmy przygotowywać do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy w stanie przyjąć około 70 osób z Ukrainy, dzisiaj wybieramy się już po matki z dziećmi, które umieścimy w mieszkaniach wspieranych, które wynajęliśmy od miasta Białystok. Na pewno będzie nam też potrzebne wsparcie i pomoc. Planujemy też zakup dużego domu, w którym będziemy czasowo umieszczać matki z dziećmi. Jeśli ktoś ma możliwość sprzedaży dużego domu, to my go chętnie odkupimy – powiedział Michał Gaweł z Fundacji Dialog.

Do Fundacji Dialog mogą też zgłaszać się rodziny, które chciałyby przyjąć uchodźców z Ukrainy u siebie lub udostępnić np. mieszkanie.

- Poszukujemy też miejsc wśród białostoczan. Bardzo ważna jest otwartość samych mieszkańców, czy będą chętni użyczać własne mieszkania. Zachęcamy do zgłaszania takich mieszkań do fundacji Dialog w naszej noclegowni przy ul. Kolejowej 24 h/dobę, pod numerem telefonu 85 7424090 lub pod mailem pomocinstytucionalna@fundacjadialog.pl. Jesteśmy w stanie przywieźć cudzoziemców z granicy z ośrodków recepcyjnych do takich mieszkań, jednak będzie tu potrzebna pomoc i otwartość samych mieszkańców. Wiadomo, że te ośrodki, które rząd przygotowuje to będą obiekty głównie hotelowe, które nie mogą służyć za mieszkanie. Najlepsza forma integracji to kiedy jakaś polska rodzina przyjmie rodzinę z Ukrainy – wyjaśnił Gaweł.

Chęć niesienia pomocy można także zgłaszać do Fundacji Polza, która a co dzień zajmuje się pomocą w integracji i adaptacji cudzoziemców, szczególnie z krajów sąsiadujących z Polską.

- Białostoczanie chcą pomóc. Utworzyliśmy grupę na Facebooku, gdzie zgłaszają się Ukraińcy i mówią, że jadą z Ukrainy i będą potrzebować pomocy. Pytają, gdzie można znaleźć mieszkanie. Zgłaszają się też do nas rosyjskojęzyczni migranci, którzy pytają gdzie i jak mogą pomóc - mówi Daria Szydłowska z Fundacji Polza.

Osoby, które chciałyby pomóc, również mogą się zgłaszać do Fundacji wysyłając e-mail pod adres: fundacjapolza@gmail.com, dzwoniąc pod nr tel.: 691 681 491 lub 607 044 216 czy kontaktując się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zbiórkę darów już ogłosiło Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga. Produkty w ramach akcji Solidarni z Ukrainą można przywozić na ul. Proletariacką 21 w godz. 8.00-16.00 w soboty 9.00-14.00. Potrzebne są:

ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA:
- CUKIER
- KASZE
- MAKARONY
- MĄKI
- KAWA
- WODA
- HERBATA
- KONSERWY MIĘSNE I RYBNE
- OLEJE
- ZUPKI I DANIA EKSPRESOWE DO ZALEWANIA WRZĄTKIEM
- KONSERWY/PUSZKI/SŁOIKI Z GOTOWYMI DANIAMI TYPU BIGOS, FASOLKA PO BRETOŃSKU, KAPUŚNIAK Z KIEŁBASKĄ, GROCHÓWKA ŻOŁNIERSKA, PULPETY W SOSIE, FLAKI, GOŁABKI, SOSY DO MAKARONÓW I KASZ
- BATONY ENERGETYCZNE/CZEKOLADY
- KISIELE/BUDYNIE W STYLU GORĄCY KUBEK
ŚRODKI PIĘLĘGNACYJNE/ HIGIENICZNO-CHEMICZNE
- SZAMPONY
- ŻELE I MYDŁA
- PAPIER TOALETOWY
- ŚRODKI PIORĄCE
- PODPASKI
- CHUSTECZKI NAWILŻONE DEZYNFEKCYJNE
- MASECZKI I ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ
- KOSMETYKI DLA DZIECI
- PIELUCHY
- KOSMETYKI DO CIAŁA DO MYCIA
- SZAMPONY
- BUTELKI DLA DZIECI
- NOWE ZABAWKI DLA MAŁYCH DZIECI
- CHUSTECZKI NAWILŻONE
- ŻYWNOŚĆ DLA DZIECI
- KASZKI
- MLEKO
- SOCZKI
- DANIA GOTOWE SŁOICZKOWE
- CHRUPKI DO MLEKA
DARY RZECZOWE PIERWSZEJ POTRZEBY
- KOMPLETY POŚCIELI
- RĘCZNIKI NOWE
- NOWA BIELIZNA DAMSKA I DZIECIĘCA
- ŚRODKI OPATRUNKOWE I MEDYCZNE
- GAZY, GAZY JAŁOWE
- BANDAŻE, BANDAŻE ELASTYCZNE
- PLASTRY Z OPATRUNKIEM
- WODA UTLENIONA LUB OKTANISEPT
- LEKI PRZECIWBÓLOWE I PRZECIWGORĄCZKIWE W TABLETKACH, CZOPKACH I SYROPACH
- WĘGIEL
- WITAMINA D,C, CYNK, WITAMINA
- TABLETKI DO SSANIA OD BÓLU GARDŁA
- SPRAY DO NOSA OD KATARU
- MAŚĆ BEPANTEN, ALTACET, FASTUM, TRIBIOTYK
- RYWANOL

Ogólna lista pomocowa, o której mówił wiceprezydent Białegostoku ma się pojawić i zostać przekazana do publicznej wiadomości w najbliższym czasie.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl