Kultura i Rozrywka

Wróć

Piękne pustostany, czyli majowy spacer szlakiem starych domów

2022-05-24 14:32:49
Stara zabudowa Białegostoku powoli odchodzi w zapomnienie. Domy, budynki niszczeją i popadają w ruinę, a w ich miejsce nieraz pojawiają się blokowiska. Koalicja Na ratunek starym domom chcąc zainteresować białostoczan tymi domami, organizuje spacery ich szlakiem.
Materiały prasowe
Już w czwartek (26.05) odbędzie się ostatni spacer z cyklu Szlakiem starych domów.

Wędrówka przez miasto prowadzić będzie po zrujnowanych, ale wciąż zachowujących piękno pustostanach. Koalicja Na ratunek starym domom chce się w ten sposób o nie upomnieć i zainteresować władze miasta ich ochroną.

W poprzednich spacerach wzięło udział ponad 100 osób. Na trasie każdej wycieczki znalazły się trzy nieruchomości z listy przygotowanej przez koalicję.

W najbliższy czwartek spacerowicze wyruszą o godz. 17:30 spod urokliwej drewnianej willi przy Włókienniczej 16, wybudowanej przez żydowskich fabrykantów Sirotów na lewym brzegu Białki. Zatrzymają się przy Waryńskiego 7, eleganckiej kamienicy z neorenesansową fasadą (już w remoncie) i przy Sienkiewicza 26A, wysokiej czynszówce z charakterystyczną dla Białegostoku końca XIX wieku nietynkowaną elewacją z żółtej i czerwonej cegły.

- Zajrzymy też na Żabią i Czystą – zapowiada Anna Kraśnicka, przewodniczka PTTK i twórczyni bloga Białystok subiektywnie, która poprowadzi spacer. – Ponieważ będziemy się poruszać po terenie dawnego getta, trudno pominąć historie Żydów, którzy zamieszkiwali te okolice Białegostoku.

Spacery organizowane są w ramach projektu Na ratunek starym domom.

Projekt był podzielony na kilka etapów. W pierwszym koalicja dokonała wyboru 13 zrujnowanych nieruchomości, znajdujących się w zasobach miasta, które z różnych względów są szczególnie warte ocalania. Potem przeprowadzone zostały konsultacje społeczne na ich temat. Wiesław Wróbel, historyk, opracował historyczne kwerendy dotyczące każdego z nich. Natomiast Krzysztof Kulesza przygotował techniczne opracowania. Studenci z koła naukowego mała ARCHITEKTURA z Wydziału Architektury PB stworzyli wizualizacje, jak stare domy mogłyby wyglądać, gdyby przewrócić im blask i nadać nowe funkcje. Materiały te można zobaczyć na stronie internetowej Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok.

W czerwcu i lipcu planowane są imprezy przy wybranych starych domach:

- 4 czerwca na ścianie kamienicy przy Sobieskiego 22 będzie można obejrzeć projekcję zdjęć Bolesława Augustisa;

- 11 czerwca na placu przy Dworze Herbstów (ul. Nowowarszawska 32) odbędzie się koncert znanej kapeli Batareja i potańcówka;

- 25 czerwca w plenerze przy Młynowej 2 zorganizowany zostanie piknik kulinarny poświęcony tradycji kuchni żydowskiej. Poprowadzi go Alessia di Donato, blogerka kulinarna współpracująca z Muzeum Żydów Polskich POLIN;

- 2 lipca będzie otwarta instalacja artystyczna w oknach kamienicy przy Słonimskiej 15. Stworzy ją Ewa Chacianowska, artystka wizualna i kuratorka wystaw.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl