Piątek trzynastego. Czy masz paraskewidekatriafobię?
Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach. Dlaczego, już od starożytności boimy się tej daty?
sxc.hu
Niektórzy twierdzą, że zła sława daty zaczęła się 13 października 1307 roku. Wówczas aresztowano Templariuszy niesłusznie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości król miał u nich ogromne długi i chciał się pozbyć wierzycieli. Zgodnie z tą hipotezą Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.
Symbolika liczby 13 występuje również w religiach i mitach. W ostatniej wieczerzy uczestniczyło 13 osób. Kabała podaje, że istnieje 13 złych duchów. 13 rozdział Apokalipsy jest rozdziałem mówiącym o Antychryście, o Bestii. Jednocześnie jednak 13 oznaczała od dawna osobę, rzecz, lub pojęcie najsilniejsze, najpiękniejsze, najlepsze w danej grupie. 13 to Zeus w otoczeniu 12 bogów greckich, oraz Ulisses, któremu jako jedynemu spośród 13 towarzyszy udaje się ocalić życie w spotkaniu z cyklopem. Jako suma statycznej 10 i dynamicznej, twórczej 3, trzynastka oznacza również podążanie ku śmierci, do zakończenia jakiegoś procesu lub etapu, wysiłek tworzenia, który od czasu do czasu ulega załamaniu, by pojawić się ponownie; gwałtowną przemianę, która niszcząc stare daje jednocześnie trudny początek temu, co nowe. Dla ścisłości: Ostatnia Wieczerza, to 12 Apostołów - wśród nich Judasz - i to 12 ma znaczenie symboliczne, nie 13. Po śmierci Judasza wybrano na jego miejsce Macieja po to, by ta symbolika była zachowana.
W kartach tarota 13 symbolizuje śmierć. Jednakże nie wszystkie kraje uważają ją za pechową. W tradycji żydowskiej i w kulturze japońskiej jest uważana za liczbę szczęścia.
Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych, a także w Polsce, Estonii, Niemczech, Czechach, Norwegii, Finlandii, a nawet na Filipinach.
za: Zapytaj.Onet.pl, Wikipedia.pl
Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl