Petros Psyllos w rankingu magazynu Forbes
Jest studentem białostockiej Politechniki, który, jak sam mówi, tworzy urządzenia mające pomóc drugiemu człowiekowi. Magazyn Forbes umieścił go w rankingu 30 Under 30.
materiały prasowe
Student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej Petros Psyllos znalazł się w topowym zestawieniu europejskich innowatorów technologicznych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Ranking 30 Under 30 już po raz 6. opublikował amerykański magazyn Forbes.
W tym zestawieniu znajdziemy osoby, które mimo młodego wieku, mają na swoim koncie znaczące osiągnięcia. To ludzie wyróżniający się na tle rówieśników, którzy swoją pracą i pomysłami zmieniają świat na lepsze.
Europejska lista 30 Under 30 obejmuje łącznie 300 nazwisk i podzielona jest na 10 kategorii: rozrywka, finanse, przemysł, media, prawo i polityka, handel i e-commerce, nauka i ochrona zdrowia, przedsiębiorczość społeczna, technologie oraz sztuka.
W zestawieniu znalazło się aż 6 Polaków - 4 w branży technologicznej i po 1 w branżach przemysłowej oraz przedsiębiorczości społecznej. To Petros Psyllos (22 lata), Paul Malicki (29 lat), Edyta Kocyk (27 lat), Anna Frankowska (26 lat), Justyna Barys (26 lat) i Mateusz Mach (19 lat).
Petros Psyllos to młody uzdolniony wynalazca, student Politechniki Białostockiej, doceniany i rozpoznawalny w kraju i za granicą.
- Tworzę urządzenia, które z założenia mają służyć drugiemu człowiekowi - mówi o sobie.
Najnowszy wynalazek Petrosa Psyllosa to system MATIA - mobilne urządzenie dla osób niewidomych i słabowidzących, ułatwiające orientację w przestrzeni, rozpoznanie przedmiotów i przeszkód, czytanie tekstów, wykrywanie obiektów i sytuacji szczególnie stwarzających zagrożenie, obsługiwanie telefonu w miejscach publicznych, a także wzywanie pomocy.
Wynalazek został nagrodzony w ubiegłym roku na targach wynalazczości we Francji, a także w Stanach Zjednoczonych. Petros Psyllos reprezentował Politechnikę Białostocką i Polskę podczas światowych finałów prestiżowego konkursu firmy Microsoft – Imagine Cup.
Jest także stypendystą stowarzyszenia zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką – Odkrywcy Diamentów. W marcu 2016 r. został laureatem konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych!, a w czerwcu wygrał polską edycję konkursu Innovator Under 35 organizowanego przez MIT Technology Review.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl