Pediatrzy i interniści w podstawowej opiece zdrowotnej. Są nowe przepisy
Zmieniły się przepisy dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej. Już nie tylko lekarze rodzinni mogą otwierać praktyki podstawowej opieki zdrowotnej.
sxc.hu
Nowe przepisy pozwalają m.in. na otwieranie praktyk podstawowej opieki zdrowotnej przez pediatrów wspólnie z internistami. To dobra wiadomość dla rodziców, którzy mogą teraz zdecydować, czy ich dzieckiem będzie zajmował się lekarz rodzinny czy pediatra. To także duże ułatwienie dla młodych lekarzy, którzy łatwiej mogą świadczyć usługi. Dodatkowo nowe przepisy pozwalają już na większą ilość zmian lekarza rodzinnego w ciągu roku. Dotychczas mogliśmy to zrobić bezpłatnie dwa razy w roku, za każdą kolejną decyzję musieliśmy już zapłacić z własnej kieszeni 80 zł. Wyjątkiem były uzasadnione przypadki, np. likwidacja gabinetu naszego dotychczasowego lekarza czy zmiana miejsca naszego zamieszkania. W innych wypadkach procedura zawsze wiązała się z dodatkową opłatą. Teraz możemy robić to trzy razy do roku. Co ważne, dotyczy to także gabinetów i przychodni, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Jeżeli natomiast zmienimy lekarza więcej niż trzy razy w roku, to nadal zasady płatności pozostają. W zeszłym roku w naszym województwie na zmianę lekarza rodzinnego, więcej niż dwa razy, zdecydowało się blisko 80 osób. Ponad połowa z nich, bo aż 43 pacjentów otrzymało wezwania do zapłaty.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl