PB chce odkrywać diamenty. Nowy program wsparcia zdolnej młodzieży
Politechnika Białostocka chce odkrywać diamenty i wspierać młode talenty. Stąd program wsparcia zdolnej młodzieży pod nazwą Odkrywcy diamentów.
Pb
Uczelnia chce pomagać uczniom szkół gimnazjalnych i średnich, którzy są szczególnie uzdolnieni w naukach ścisłych, technologii, inżynierii, designie oraz matematyce.
Program stypendialnym Odkrywcy Diamentów będzie tworzony wspólnie z przedsiębiorcami oraz szkołami średnimi i gimnazjami z województwa podlaskiego.
- Już listy z propozycją współpracy trafiły do prawie 200 firm funkcjonujących w regionie. To dzięki ich zaangażowaniu powstać ma system stypendialny, dofinansowany mógłby być udział młodych ludzi w konkursach, wyjazdach, tworzeniu wynalazków - tłumaczy Dorota Sawicka, rzecznik prasowy PB.
Władze uczelni mają nadzieję, że program zachęci młodych ludzi do studiowania na lokalnych uczelniach. Najlepsi absolwenci podlaskich szkół najczęściej wyjeżdżają jednak na studia poza region.
- Chcielibyśmy zatrzymać ten trend. Im szybciej rozpoznamy te diamenty tym większa szansa, że zostaną na Politechnice Białostockiej i na Podlasiu – mówi rektor PB prof. Lech Dzienis.
Dziś (28.08) rektor PB przedstawił diamenty, które wybrały Politechnikę Białostocką. Od nowego roku akademickiego kształcenie na Wydziale Informatyki rozpoczynają Jakub Czarniecki i Petros Psyllos – tegoroczni białostoccy maturzyści.
- Obaj otrzymali możliwość indywidualnego toku studiów od pierwszego semestru, będą mieli przydzielonego opiekuna oraz mogą liczyć na specjalne stypendia. Będą mogli także wybierać przedmioty na innych wydziałach Politechniki Białostockiej oraz na innych uczelniach - dodaje Sawicka.
Jakub Czarniecki jest absolwentem III LO w Białymstoku i pasjonatem robotów. Skonstruował robota Conqueror, z którym zdobył mistrzostwo świata z RobotChallenge 2014 w Wiedniu w kategorii humanoid sprint. Jest także trzykrotnym stypendystą prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną.
Z kolei Petros Psyllos jest absolwentem Zespołu Szkół Elektrycznych. Na targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik INNOVA 2013 w Brukseli zdobył złoty medal dla młodego wynalazcy. Otrzymał go za opracowanie rękawicy wspomagającą komunikację osób niepełnosprawnych (wynalazek zamienia tekst w mowę ludzką).
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl