Aktualności

Wróć

Partner z Dalekiego Wschodu. Będzie wymiana kulinarna?

2018-12-18 16:45:54
Porozumienie o nawiązaniu relacji miast partnerskich pomiędzy Białymstokiem a miastem Chongzuo w Chińskiej Republice Ludowej zostało podpisane 18 grudnia. W naszym mieście przebywała pięcioosobowa delegacja przedstawicieli Chongzuo.
Dawid Gromadzki/ UM Białystok
Białystok ma kolejnego partnera, tym razem z Azji, a konkretnie jest to chińskie miasto Chongzu. We wtorek doszło do oficjalnego parafowania dokumentów potwierdzających współpracę. Zgodnie z porozumieniem, które podpisali prezydent Tadeusz Truskolaski oraz reprezentant miasta Chongzuo Lei Duorong, oba miasta nawiązały relacje miast partnerskich. Zobowiązały się tym samym do wymiany i współpracy w różnych dziedzinach gospodarki i handlu, w turystyce, edukacji oraz nauce i kulturze.

– Mamy nadzieję, że to porozumienie umożliwi nam partnerskie kontakty, dzięki którym nawiążemy współpracę w obszarze delegacji samorządowych, a także organizacji pozarządowych – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Współpraca z zaprzyjaźnionymi miastami zagranicznymi, o odmiennej kulturze, służy też promocji Białegostoku na świecie.

Obie strony zobowiązały się do tego, aby odpowiednie departamenty utrzymywały kontakty i zachęcały do wzajemnych wizyt delegacji, a także realizacji wspólnych projektów. Umowa będzie obowiązywała przez pięć lat. Po wygaśnięciu może zachować moc, jeśli żadna ze stron jej nie zakończy.

Chongzuo to mające 2,5 mln mieszkańców miasto, leżące w południowych Chinach, niedaleko granicy z Wietnamem. Gospodarczo najbardziej znane jest z produkcji cukru trzcinowego i manganu, ale ma także unikalne walory przyrodnicze. 

Tamtejsza uczelnia współpracuje również z Politechniką Białostocką w zakresie wymiany studentów, szkoły letniej i programu dla profesorów. W ramach umowy prezydent Tadeusz Truskolaski ma wygłosić kilka wykładów ekonomicznych podczas wizyty w Chinach. 

Gdy w marcu rada miasta podejmowała decyzję o zgodzie na podjęcie współpracy, Wojciech Koronkiewicz komentował ją z przekąsem:
- Przed chwilą byłem w bufecie – są zrazy, jest kasza, a z chińszczyzny brak nawet kapusty pekińskiej. Mam nadzieję, że współpraca zaowocuje tym, że białostoczanie będą mogli spróbować prawdziwej chińskiej kuchni – żartował.

Bufetu w urzędzie wojewódzkim, w którym odbywają się posiedzenia rady, już nie ma, ale może uda się spełnić nadzieję byłego radnego na wymianę także w sferze kulinarnej.

Wśród miast partnerskich Białegostoku, poza Chongzuo, znajdują się np. Dijon (Francja), Eindhoven (Holandia), Milwaukee (USA), Yehud (Izrael) czy Lusaka (Zambia). Łącznie jest ich 16. Poza tym Białystok jest jednym z miast Partnerstwa Wschodniego, do którego należą także białoruskie Grodno, ukraiński Łuck, gruzińskie Gori, mołdawskie Bielce, armeńskie Giumri czy azerski Sumqayit.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl