Co już wykonano?
W supraskim Parku Miejskim pojawili się już pracownicy i sprzęt firmy, która przywraca świetność dawnemu Ogrodowi Saskiemu. Po gruntownej rewitalizacji, park w zupełnie nowej formie ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku.
Do tej pory wykonano m.in. nasypy, żwirowanie i brukowanie nowych alejek, położono kable oświetleniowe, wylano fundament pod słupy świetlne oraz wykonano przepusty na kable pod drogami. Położono także instalacje sanitarno-wodociągowe z przyłączami służące do podłączenia tężni solankowej i toalet.
Część rekreacyjna i reprezentacyjna
Na terenie parku zbudowana zostanie tężnia solankowa z instalacją technologiczną, stanie wiata rekreacyjna, zostanie nasadzonych 150 drzew, a także powstaną rabaty kwiatowe. Na całym terenie parku będzie oświetlenie, ławki i inne elementy małej architektury.
Na podstawie archiwalnych dokumentów odtworzony zostanie układ alejek parkowych. Aleja główna wieść będzie od Urzędu Miejskiego w stronę klasztoru. Nie dotrze jednak do niego, gdyż park i klasztor dzielą tereny należące do Cerkwi Prawosławnej, na których miejska inwestycja nie może być prowadzona - informuje Urząd Miejski w Supraślu.
Aleja główna podzieli park na część rekreacyjną i reprezentacyjną. Na części rekreacyjnej będzie można korzystać m.in. z tężni czy wiaty rekreacyjnej. Natomiast na części reprezentacyjnej odbywać się będą uroczystości związane z celebrowaniem świąt państwowych oraz miejskich.
Park zostanie połączony także z nadrzecznymi bulwarami spacerowymi, które w tym roku będą przedłużane w kierunku szpitala uzdrowiskowego.
Prace pod okiem konserwatora
Park objęty jest nadzorem konserwatora zabytków, dlatego na przeprowadzenie prac trzeba było uzyskać pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Jak informuje magistrat, park po rewitalizacji ma zyskać wygląd dawnego przyklasztornego ogrodu ojców Bazylianów. Warto przypomnieć, że był on pierwszym publicznym ogrodem w regionie otwartym dla mieszkańców. Nawet Białystok nie posiadał wówczas takiego ogrodu, z którego mogli korzystać wszyscy.
Pomysłodawcą założenia ogrodu przyklasztornego w Supraślu był arcybiskup unicki Cyprian Żochowski. Prace zakończono w połowie XVIII w. Nazwano go Ogrodem Saskim, wzorując się na nazwie Ogrodu Saskiego w Warszawie, który był pierwszym publicznym parkiem w Polsce.
Więcej informacji o inwestycji:
Supraski Ogród Saski. Odzyska dawny blask?