Park Historyczny Trylogia w Mielniku. Powstaje ogromny wehikuł czasu
Ma być miejscem ukazującym realia XVII-wiecznego życia w Polsce, opisanym w książkach Henryka Sienkiewicza i sfilmowanym przez Jerzego Hoffmana. Powstała koncepcja architektoniczna Parku Historycznego Trylogia w Mielniku. Nowatorska atrakcja turystyczna województwa podlaskiego zajmie powierzchnię 21 hektarów. Zakończenie całej budowy nastąpi najpóźniej w 2020 roku.
Michał Kardasz
Od miecza Podbipięty po koncepcję Parku Historycznego Trylogia
Na początku lutego br. do Mielnika trafiły setki rekwizytów z filmowej adaptacji sienkiewiczowskiej Trylogii w reżyserii Jerzego Hoffmana. Wówczas powstał pomysł na odpowiednie wyeksponowanie podarunku od Studia Filmowego Zodiak i stworzenie parku historycznego. Pierwszą nazwę Stanica Kresowa Dzikie Pole zastąpiona na Park Historyczny Trylogia w Mielniku.
Przez niespełna dwa miesiące trwało opracowanie koncepcji architektonicznej. Stworzył ją zespół z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej pod kierownictwem dr Haliny Łapińskiej.
Park Historyczny Trylogia będzie umiejscowiony przy samym wjeździe do Mielnika na powierzchni 21 hektarów. Jego koncepcja powstała na podstawie rysunków scenografii filmowej wypożyczonych z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Studia Filmowego Zodiak oraz filmów Jerzego Hoffmana oraz powieści Henryka Sienkiewicza.
Całość swoim kształtem będzie nawiązywać do granic Polski z XVII wieku. Park będzie złożony z XI zespołów. Wejściem będzie Brama Zbaraża, która zaprowadzi na tzw. Dzikie Pole - otwartą przestrzeń na jarmarki, pokazy czy turnieje rycerskie. Następnie będzie można wybrać dowolnie kierunek zwiedzania w stronę miejsc tj. Dwór Oleńki, Czarci Jar, czy stanica Chrepitów. Na tym rozległym terenie znajda się również takie atrakcje jak góra Horpyny, do której każdy dopłynie łodzią pokonując Staw Morze Bałtyckie, grób Michała Wołodyjowskiego, Stanica Kozacka Czehryń i wiele, wiele innych.
Główną ideą miejsca jest przeniesienie każdego turysty, który przekroczy Bramę Zbaraską w codzienny świat XVII-wiecznej Polski. W związku z tym zwiedzający będą mogli nie tylko obejrzeć rekwizyty i pomieszczenia rodem z książek Sienkiewicza, a również polepić gliniane garnki czy popisać gęsim piórem. Co więcej, do dyspozycji gości będzie karczma z poczęstunkiem Zagłoby, historyczne place zabaw oraz chaty przeznaczone do noclegu i sale na sympozja oraz konferencje.
Karabela jako symbol XVII - wiecznej Polski
Podczas konferencji prasowej, oprócz koncepcji architektonicznej zaprezentowano również logotyp Parku Historycznego Trylogia.
- Jest nią zwykła karabela, klasyczna szabla sarmacka zwana szablą orlą. Częstą propozycją logotypu było skrzydło husarskie, lecz my celowo odeszliśmy od tego pomysłu, gdyż ono od razu kojarzy się z okresem wojen Rzeczypospolitej - powiedział dr Michał Bogacki, dyrektor GOKSiR w Mielniku. Wybraliśmy karabelę, również symbol polskiego sarmatyzmu i polskiej kultury, o której niestety zapominamy. Często przy okazji parków historycznych mówimy o XX wieku, o II wojnie światowej, o próbie odtworzenia Westerplatte. Często mówimy o czasach wczesnego średniowiecza i pełnego średniowiecza, a zapominamy o tych czasach, w których Rzeczypospolita stanowiła europejską potęgę, czyli o okresie XVI - XVII wieku - dodał Bogacki.
W nurcie polityki historycznej państwa
- Po raz pierwszy, nie tyle w naszym regionie, ale w tej części Polski przystępujemy do realizacji tak ogromnego projektu turystyczno - historycznego. To przedsięwzięcie stawia wyzwania. Nam wszystkim powinno zależeć na tym, by ten projekt udał się modelowo, gdyż może być przykładem dla innych - powiedział poseł PO Robert Tyszkiewicz, jeden z pomysłodawców parku. Przez cztery lata przedstawiał ideę projektu różnym gminom, lecz dopiero Mielnik przyjął propozycję.
Poseł powiedział dziennikarzom, że rozpocznie starania, by tego typu inwestycje podnoszące atrakcyjność turystyczną Podlasia znalazły się jako priorytety w regionalnym programie operacyjnym UE na lata 2013 - 2020, a także w programie rozwój Polski Wschodniej.
- Parki historyczne szczególnie interesują prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Te nowatorskie przedsięwzięcia podejmujące tematy historyczne, obejmuje patronatem. W stosownym czasie z panem wójtem i samorządem Mielnika będziemy ten projekt mu prezentować - zdradził Tyszkiewicz. Jestem po rozmowie z ministrem Klimczakiem z Kancelarii Prezydenta, który tworzy listę projektowanych parków historycznych w Polsce i chce, by był to element świadomy strategii polityki historycznej państwa - dodał.
Adam Tobota, wójt gminy Mielnik powiedział, że park powstanie do 2020 roku. Obecnie trwa opracowywanie kosztorysu i tworzony jest projekt na konkurs Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu. Pierwszy etap budowy parku dotyczyłby Stanicy Chreptiowskiej. Jeśli udałoby się pozyskać fundusze od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, to prace budowlane ruszyłyby w 2013 roku.
MAG