Pandemia COVID-19. Od 1 grudnia będą obowiązywały nowe obostrzenia
W poniedziałek rząd zapowiedział nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Będą obowiązywały już od środy (1.12).
MInisterstwo Zdrowia/twitter
W poniedziałek (29.11) rząd zorganizował konferencje w sprawie pojawienia się nowej mutacji koronawirusa.
- Jesteśmy w apogeum 4 fali pandemii COVID-19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią - dodał.
Nowa mutacja nikogo nie dziwi, jednak trzeba ją dokładnie zbadać.
- Spodziewaliśmy się wystąpienia kolejnej mutacji wirusa. Trwają badania, które określą jego zjadliwość. Apelujemy do wszystkich niezaszczepionych - to jest czas, aby się zaszczepić - apeluje dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk.
W związku z nowym wariantem podjęto decyzję o wprowadzeniu ograniczeń od środy 1 grudnia:
- kościoły, gastronomia, hotele, kultura (kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe) oraz obiekty sportowe (baseny, aquaparki itp.) będą mogły mieć 50% obłożenia, a nie jak do tej pory 75%
- dyskoteki oraz zgromadzenia i uroczystości w postaci wesel, komunii, spotkań - na maksymalnie 100 osób (a nie jak do tej pory 150 osób)
w siłowniach, klubach, centrach fitness, galeriach sztuki, targach, kongresach, handlu czy wystawach - jedna osoba na 15 m2.
Podjęto także decyzję o uszczelnieniu granic. Wprowadzono zakaz lotów z następujących krajów:
- Bostrwany;
- Estwatini;
- Lesotho;
- Mozambiku;
- Namibii;
- RPA;
- Zimbabwe;
Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.
Dla podróżujących z krajów non-Schengen wprowadzono wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonany po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy.
- We wszystkich przypadkach, w których mamy do czynienia z powrotem z krajów ryzyka, ma być przeprowadzony bardzo szczegółowy wywiad epidemiologiczny z listą kontaktów. Wszystkie próbki będą poddane sekwencjonowaniu - mówi Krzysztof Saczka z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl