Pamiętajmy o uprzejmości. Dziś obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą
5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą. Tym razem wypada on w wielkanocny poniedziałek. Podczas świątecznych podróży pamiętajmy więc nie tylko o bezpieczeństwie, ale także o uśmiechu.
pixabay.com
Kultury nigdy za wiele
Dzień Grzeczności za Kierownicą to kampania o wieloletniej tradycji zainicjowana we Francji, której celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami. Przedsięwzięcie ma za zadanie uświadamiać kierowcom, by zachowywali się w sposób właściwy i przestrzegali zasad kodeksu drogowego.
- Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80% kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach, tj. oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp. Jednocześnie tylko niewiele ponad 30% badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje - przypomina Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.
Złe emocje zawężają pole widzenia
Podczas Dnia Grzeczności za Kierownicą warto pamiętać więc o kilku uniwersalnych zasadach. Przede wszystkim należy być wyrozumiałym. Gdy ktoś popełni na drodze błąd, nie warto z zaistniałej sytuacji się naśmiewać. Należy też w każdym przypadku używać kierunkowskazów, by inni kierowcy doskonale wiedzieli, jaki manewr chcemy wykonać. Ponadto dobrze jest unikać gwałtownych hamowań oraz utrzymywać odpowiednią odległość od innych pojazdów. Całkowicie zakazane jest zajeżdżanie komuś drogi.
Dbajmy także o to, by na parkingach zajmować tylko jedno miejsce, starajmy się używać lewego pasa ruchu jedynie do wyprzedzania, ustępujmy pojazdom uprzywilejowanym, przestrzegajmy przepisów, nie rozmawiajmy przez telefon, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji i - co ważne - nie zapominajmy o uśmiechu. A jeżeli już uda nam się wszystkich tych zasad przestrzegać w poniedziałek, spróbujmy, by dobre nawyki weszły w krew również w kolejnych dniach.
- Pod wpływem pozytywnych emocji zachodzą korzystne dla zdrowia procesy fizjologiczne oraz zmiany w układzie immunologicznym, hormonalnym, w układzie krążenia oraz w zakresie odporności na stres. Dzięki nim jesteśmy zdrowsi, mądrzejsi, efektywniejsi i bardziej otwarci. Szukajmy zatem okazji, aby okazywać je częściej, a Dzień Grzeczności za Kierownicą może być tego dobrym początkiem. Kiedy doświadczamy z kolei np. złości, nasze pole widzenia zawęża się i przeszkadza w doświadczaniu i eksplorowaniu nowych możliwości. Wówczas skupiamy się tylko na rozwiązaniu sytuacji bądź jej przetrwaniu i rozładowaniu emocji - zauważa dr Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl