Pałac Branickich ma szansę zostać Zabytkiem Zadbanym
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz zarekomendowała Pałac Branickich do prestiżowego konkurs Zabytek Zadbany.
MN
Wzorcowo odbudowany
Konkurs Zabytek zadbany ma na celu promocję opieki nad wiekowymi budynkami i upowszechnienie najlepszych wzorów właściwego zagospodarowania i utrzymania takich obiektów. Co roku jest on organizowany wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Zgłoszenia można było przesyłać do połowy lutego. Mogli to zrobić ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.
Prof. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków – zdecydowała się zarekomendować do tego konkursu Pałac Branickich w Białymstoku. Powołała się przy tym na fakt, że Pałac Branickich wpisuje się w Rekomendację Warszawską w Sprawie Odbudowy i Rekonstrukcji Dziedzictwa Kulturowego. Rekomendacja ta dotyczy zniszczeń dziedzictwa kulturowego na skutek konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych, wskazując na potrzebę świadomej odbudowy tego dziedzictwa kulturowego, a Pałac Branickich został właśnie odbudowany po takich zniszczeniach.
Ogłoszenie listy nominowanych nastąpi do 31 marca br. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, wraz z wręczeniem nagród, zaplanowano podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków czyli 18 kwietnia.
Do tej pory jeden
W konkursie Zabytek Zadbany są następujące kategorie:
- Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu,
- Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe),
- Adaptacja obiektów zabytkowych,
- Architektura i budownictwo drewniane,
- Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne),
- Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.
W pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku. W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.
Jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery obiekty (lub mniej), spośród których jeden uzyskuje tytuł laureata, trzy pozostałe – wyróżnienia. W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem wskazany zostanie jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata.
W 2016 r. wśród zabytków wyróżnionych przez jury znalazł się Dom Ludowy w Supraślu, który został laureatem w kategorii Architektura i konstrukcje drewniane. To jak do tej pory jedyna nagroda dla podlaskich zabytków w tym konkursie zapoczątkowanym w 2011 r.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl