Aktualności

Wróć

Pałac Branickich: dwie pary rzeźb przeszły renowację

2018-10-23 11:54:26
Alegoria Męstwa oraz Panacea i Higiea dostały nowe życie. Rzeźby z elewacji ogrodowej Pałacu Branickich poddano pracom konserwatorskim. Za renowację zapłaciło przede wszystkim miasto.
UMB
Wracają zabytkowe rzeźby

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zakończył prace konserwatorskie dwóch par rzeźb, które wieńczą elewację ogrodową budynku. Renowacją objęte były posągi przedstawiające Alegorię Męstwa oraz postaci alegoryczne - Panaceę i Higieę - ustawione na prostokątnej podstawie.

Kiedy patrzymy na Alegorię Męstwa, widzimy, że z lewej strony ukazano postać kobiecą, która trzyma w jednej dłoni fragment drzewca, a drugą dłonią opiera się o tarczę. Ubrana jest w pofałdowaną szatę, przewiązaną w pasie, opadającą na prawe ramię. Z prawej strony zaś znajduje się postać legionisty w rzymskiej zbroi i sfałdowanym płaszczu. Głowę osłania hełm z pióropuszem.

Natomiast Panacea i Higiea to rzeźby przedstawiające dwie postaci kobiece. Postać z lewej strony trzyma w jednej dłoni kielich opleciony wężem – atrybut mitologicznej bogini Higiei, druga dłoń jest natomiast spleciona z dłonią sąsiedniej postaci. Postać z prawej strony trzyma w dłoni otwartą księgę, a górna część ciała jest naga.

Obie rzeźby zostały wykonane przez zespół pod kierunkiem Stanisława Kiliszka w ramach rekonstrukcji pałacu po zniszczeniach II wojny światowej. Pierwowzorem były prawdopodobnie barokowe, drewniane rzeźby projektu J. Zygmunta Deybla z pierwszej połowy XVIII w.

Na czym polegała renowacja?

Natomiast teraz, w ramach prac konserwatorskich, rzeźby oczyszczono, zdezynfekowano, uzupełniono powstałe ubytki, a ich powierzchnię scalono kolorystycznie. Odnowione obiekty są wolnostojące, wykonane z piaskowca o powierzchni chropowatej, wysokość każdego z nich to około 290 cm.

Renowacją zajęła się firma Katanga Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa. Całkowity koszt prac wyniósł ponad 100 tys. zł. Większość tej kwoty, bo prawie 90 tys. zł, to dotacja z budżetu Białegostoku. Resztę dołożyła uczelnia.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl