Zdrowie

Wróć

Pacjenci z HIV będą mieli ułatwioną bezpłatną opiekę psychologiczną

2012-09-06 00:00:00
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. K. Dłuskiego w Białymstoku, w Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego rusza punkt pomocy psychologicznej dla osób żyjących z HIV.
sxc.hu
Raz w tygodniu, w czwartki, Izabela Skowrońska, psycholog i psychoterapeuta będzie udzielać specjalistycznej pomocy psychologicznej.

- Dostępność nowoczesnych i bezpiecznych leków pozwala osobom zakażonym ludzkim wirusem niedoboru odporności HIV w pełni cieszyć się życiem, którego długość coraz bardziej zbliża się do średniej życia ogólnej populacji. Lęk przed chorobą, niewiedza i konieczność wieloletniego leczenia są wyzwaniem dla każdego pacjenta i jego rodziny. Z doświadczenia wiemy, że pomoc psychologiczna jest bezcenna. Cieszę się, że podlascy pacjenci będą mieli ułatwiony bezpłatny do niej dostęp - mówi dr hab. n. med. Anna Grzeszczuk pracująca w pododdziale dla zakażonych HIV i chorych na AIDS oraz w punkcie konsultacyjnym. Obecność psychologa w Klinice możliwa jest dzięki współpracy z białostockim Stowarzyszeniem Faros, które otrzymało na ten cel grant z firmy Gilead Sciences.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w ubiegłym roku o zakażeniu HIV dowiedziało się w Polsce ponad 1300 osób. To o ponad 30 proc. więcej niż w roku 2010. W województwie podlaskim diagnozę pozytywny usłyszało w 2011 roku 20 osób, czyli poniżej średniej krajowej. Może to wynikać z faktu, że mieszkańcy Podlasia nie doceniają zagrożenia i zbyt rzadko robią testy w kierunku HIV. Szacuje się, że w Polsce z HIV żyje około 30-40 tys. osób z tym, że ponad połowa o tym nie wie. Tymczasem wirusem zakazić może się każdy, kto prowadzi życie seksualne. W 20011 roku na Podlasiu zachorowało na AIDS aż 11 osób, trzy zmarły. Szacuje się, że liczba nowo wykrytych zakażeń HIV i zachorowań na AIDS będzie w 2012 roku podobna do zeszłorocznej lub wyższa.

Prowadzona przez prof. Roberta Flisiaka Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku to jedyna tego typu placówka w województwie podlaskim, w której mogą znaleźć wszechstronną pomoc osoby żyjące z wirusem. W ubiegłym roku pod jej opieką pozostawało 360 osób.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl