Pacjenci boją się oszczędności ministerstwa
Pacjenci z problemami urologicznymi chcą zmiany w refundacji materiałów medycznych. Obecnie w polskich szpitalach używane są przestarzałe cewniki, do których pacjent musi jeszcze dopłacać.
sxc.hu
Cewnikowanie jest niezbędnym zabiegiem do opróżniania pęcherza u osób, u których nie funkcjonują drogi moczowe i pęcherz. Zdrowy człowiek w ciągu dnia korzysta z toalety nawet 6 razy. Pacjent z problemami urologicznymi tak samo wymaga cewnikowania. W Polsce refundowane są tylko cewniki jednorazowe niepowlekane. Aby przeprowadzić nimi zabieg, sam pacjent musi dokupić specjalny żel.
W innych krajach europejskich tego typu metody to już przeszłość. Jesteśmy na szarym końcu, bo już właściwie tylko Polska używa przestarzałych cewników niepowlekanych.
Ministerstwo Zdrowia chce wpisać nowe cewniki na listę materiałów medyczny, które będą refundowane. Niestety, pojawiają się tutaj ograniczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Trzeba będzie zatem wybrać grupę docelową pacjentów, co oznacza, że ktoś na tym ucierpi.
Najlepszym jednak rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jednorazowych cewników urologicznych. Pomogłyby one chorym wrócić do aktywnego trybu życia.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl