Kultura i Rozrywka

Wróć

Owacja na stojąco w Operze. Magiczny i wzruszający spektakl

2015-12-13 00:00:00
Z gościnnymi występami do Białegostoku przyjechał Lwowski Narodowy Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Wczorajszy (12.12) spektakl Dziadek do orzechów widzowie nagrodzili owacją na stojąco.
Michał Heller/OiFP-ECS
Dziadek do orzechów to jedno z najważniejszych dzieł Piotra Czajkowskiego. Bazę dla libretta stanowiło opowiadanie E.T.A. Hoffmana Dziadek do orzechów i Król Myszy w wersji spopularyzowanej przez A. Dumasa ojca. Spektakl, który już od czwartku (10.12) można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej, to kolaboracja Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej (pod dyrekcją Grzegorza Berniaka).

Piękna baśń

Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego to jedna z najpopularniejszych kompozycji baletowych świata. Pełna baśniowej atmosfery, świątecznego klimatu, zachwycającego tańca, dla dzieci i dorosłych.

Małą dziewczynkę Marie (występującą także jako Klara - w oryginale było to imię jej ulubionej lalki), intryguje niepozorna i nieinteresująca dla innych zabawka - dziadek do orzechów. Wynikiem tej fascynacji jest niesamowity, fantastyczny sen. Marie-Masza śni o tajemniczej wędrówce po kolorowych krajobrazach Krainy Słodyczy, ożywających lalkach, antropomorficznych zwierzętach i roślinach.

To właśnie z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego pochodzą słynne muzyczne fragmenty Taniec cukrowej wieszczki czy Walc kwiatów. W spektaklu nie brakuje też popisów tanecznych utrzymanych w różnych stylistykach, m.in. tańca hiszpańskiego, arabskiego, chińskiego czy rosyjskiego Trepaka.

Dziadek co roku w grudniu

Białostocka widownia nagradzała występy ukraińskich tancerzy brawami. W roli Maszy zatańczyła międzynarodowej sławy primabalerina Ekaterina Alaeva (zastąpiła Annę Surminę, która uległa wypadkowi), a partnerował jej jako Książę solista Stanislaw Olszanskij. Choreografem był Vladimir Shurmeikin, a choreografem baletmistrzem - Aleksander Boitsov. Za kostiumy odpowiadała Galina Shumeikina. Artystom zgotowano owację na stojąco.

Dziadka do orzechów można obejrzeć w OiFP do środy (16.12). Spektakl popołudniowy jeszcze dziś o godz. 18.00. Spektakle szkolne 14, 15 i 16.12 o godz. 10.00 i 13.00.

Przedstawienia Dziadka do orzechów prezentowane będą na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej co roku w grudniu przez teatry z różnych stron świata.

Szczegóły: Dziadek do orzechów - balet lwowski
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl