Zdrowie

Wróć

Otyłość u dzieci. Co powinny jeść maluchy?

2017-10-24 08:26:25
24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Jest to okazja do przypomnienia kilku rzeczy związanych z żywieniem maluchów.
pixabay.com
Pulchny maluch nie jest już postrzegany jako okaz zdrowia. We wtorek (24.10) obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością, który stanowi jednocześnie dobry punkt wyjścia do rozważań na temat żywienia małych dzieci.

Przede wszystkim - jak wskazują eksperci - prawidłowe nawyki związane z jedzeniem warto praktykować już w ciąży, kiedy u rozwijającego się płodu rozpoczyna się programowanie metaboliczne. Natomiast po narodzinach dziecka ważne jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, następnie należy wprowadzać posiłki uzupełniające oraz kontynuować karmienie mlekiem kobiecym.

Trzeba też pamiętać, że czas między 13. a 36. miesiącem życia dziecka jest okresem krytycznym, biorąc pod uwagę rozwój preferencji żywieniowych. W tym czasie dieta malucha powinna być urozmaicona i - co podkreślają specjaliści - odpowiednio skonstruowana, tzn. złożona z: 4-5 porcji produktów białkowych, 3 porcji produktów mlecznych (w tym mleka), 5 porcji produktów zbożowych, 5 porcji warzyw oraz 4 porcji owoców.

Poza tym na tym etapie należy unikać wprowadzania do menu dorosłych, często dosalanych, zbyt tłustych posiłków lub wysoko przetworzonych produktów. Nie wolno też zapominać o aktywności fizycznej. Dziecko trzeba zachęcać do ruchu, zwłaszcza poprzez spacery, marsze i zabawy.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl