Projekt łączący krótkometrażówki Polańskiego i muzykę graną na żywo to rodzaj hołdu złożonego Krzysztofowi Komedzie, wybitnemu polskiemu kompozytorowi jazzowemu i współpracownikowi Polańskiego. Większość etiud powstała w latach 1958-1962, gdy Polański studiował w Szkole Filmowej w Łodzi. Krótkie metraże z tego okresu cechuje znaczne zróżnicowanie - od ćwiczeń filmowych takich, jak Morderstwo (1957) czy Uśmiech zębiczny (1957) po metaforyczne Rozbijemy zabawę (1957), Ssaki (1962) czy Dwóch ludzi z szafą (1958). Filmy te pokazują czarny humor i surrealistyczne oblicze Polańskiego, a także umiejętność opowiadania filmowej historii i nieustępliwość w dochodzeniu prawdy o ludzkiej naturze.
Filmy muzycznie zilustruje duet Sza/Za. Mieszanka hałasu i ciszy, popu i współczesnej muzyki kameralnej, piękno miesza się tu z brzydotą, a wyrafinowana mądrość z czystą bezmyślnością - tak można określić jego twórczość. Tworzą go Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki - muzycy, improwizatorzy i promotorzy kultury warszawskiej sceny muzycznej i artystycznej. Początek pokazu o godz. 20. Wstęp wolny.
Z kolei w galerii Arsenał (godz. 18) widzowie będą mogli obejrzeć filmy z festiwalu Japan Media Arts. Wstęp również bezpłatny.
A już jutro przed białostocką publicznością wystąpi Spięty ze swoim projektem Antyszanty.
Szczegółowy program festiwalu, którego jesteśmy patronem medialnym, znajduje się
TUTAJ.