Kultura i Rozrywka

Wróć

Otwarcie najnowocześniejszego Muzeum Sybiru coraz bliżej

2021-03-10 17:16:12
Muzeum Pamięci Sybiru 17 września 2021 otwiera się dla zwiedzających. Póki co poznajemy kolejne etapy jego powstawania.
Anna Kulikowska
Muzeum Pamięci Sybiru jest największą i najnowocześniejszą placówką tego typu w naszym regionie, jedną z nowocześniejszych w Europie. Została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z Miasta Białystok. Projekt Muzeum to wartość prawie 13 mln złotych. O wyjątkowości Muzeum stanowią nie tylko walory i rozwiązania techniczne, ale przede wszystkim to, że zwiedzając wystawę stałą jesteśmy prowadzeni przez głosy prawdziwych Sybiraków.

Muzeum w liczbach

Przewidziano, że wystawę stałą będzie można zwiedzić w 2 godziny. Głównym wykonawcą wystawy stałej była firma Deko – Bau, zamontowano m.in. 159 gablot, zainstalowano 29 projektorów i 95 urządzeń audio, ustawiono 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli (w tym 24 imienne), zamontowano 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami i podpisami. W warstwie multimedialnej przygotowano m.in. 1167 sekund filmów, 589 sekund animacji, 6109 sekund nagrań dźwiękowych i 299 punktów interaktywnych w kioskach. Za system audioprzewodników odpowiadała firma Movitech. Dostępnych jest 6 ścieżek w różnych językach obcych: angielskim, ale położono nacisk, by były to także języki wschodnie. I tak mamy narrację w języku rosyjskim, białoruskim, ukraińskim, litewskim i łotewskim. Stworzono ścieżkę z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących, a także ścieżkę dla osób niesłyszących i niedosłyszących z lektorem języka migowego. Dostarczono 250 odtwarzaczy audioprzewodnika oraz rozmieszczono 35 znaczników wyzwalających nagrania automatycznie, a także kolejnych 30 uruchamiających treści dodatkowe

Prace nad muzeum w reżimie sanitarnym

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru – Wojciech Śleszyński podkreślał, że współpraca między wykonawcami a muzeum układała się świetnie, były momenty trudniejsze, ale były one spowodowane głównie pandemią. Jednak mimo reżimu w kwestiach merytorycznych zarządzający nie szli na kompromisy.

Ponadto w Muzeum będzie funkcjonował najnowocześniejszy system sprzedaży biletów. W ostatnim czasie uruchomiono Akademię Muzealną, która ma na celu przygotowanie przewodników (na razie głównie z PTTK), jest to kurs, po którym otrzymuje się certyfikat.

Wspomnienia, autentyczne relacje, emocje

17 września 2021 r., po czterech latach od powołania Muzeum zostanie ono otwarte oficjalnie dla zwiedzających. Trwają ostatnie prace „szlifujące”.
Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl