Oszuści listy piszą. Przedsiębiorcy dostają fałszywe faktury
Do przedsiębiorców, zarówno w Podlaskiem, jak i w całym kraju, wysyłane są listy. Znajdują się w nich fałszywe faktury ze wskazaniem do zapłaty za rejestrację firmy w ewidencji dotyczącej działalności gospodarczej.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
Fałszywe faktury
Oszuści wysyłają do przedsiębiorców faktury z informacją o tym, że należy uregulować opłatę rejestracyjną w wysokości 295 zł. Niedokonanie płatności ma spowodować brak wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm.
Pod listem nie ma konkretnego nazwiska, widnieje jedynie podpis Administrator (pisma urzędowe podpisywane są zawsze z imienia i nazwiska przez upoważnioną do tego osobę). Do listu załączona jest także faktura.
Co ciekawe, przesyłka zawiera dane dwóch rożnych nadawców. Jednym jest CEDGiF, na kopercie zaś znajdziemy nazwę firmy (TIBESTI).
- Ta kwestia jest nam znana. Podejmujemy różne działania, których celem jest ochrona przedsiębiorców przed ponoszeniem nieuzasadnionych opłat. Wszystkie zgłoszenia, które przesyłają nam przedsiębiorcy, przekazujemy prokuraturze. W sumie przekazaliśmy już kilkaset zgłoszeń dotyczących blisko 30 tego typu podmiotów. Do wszystkich przedsiębiorców, których adres poczty elektronicznej był nam znany, skierowaliśmy wiadomość z ostrzeżeniem i prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do prowadzonych przez nie rejestrów – informuje biuro prasowe ministerstwa rozwoju.
Wpisy są bezpłatne
Należy pamiętać, że jedynym oficjalnym rejestrem jednoosobowych działalności gospodarczych jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wszystkie czynności podejmowane w tym rejestrze, w tym sam wpis, są bezpłatne.
Ponadto każda osoba zakładająca konto w prawdziwym systemie otrzymuje komunikat o tym, że wpis do ewidencji jest bezpłatny. Dodatkowo komunikat ten znajduje się na papierowym formularzu CEIDG-1 oraz w instrukcji jego wypełniania. Otrzymują go także elektronicznie przedsiębiorcy wraz z potwierdzeniem dokonania wpisu w systemie CEIDG.
- W Systemie Teleinformatycznym CEIDG wprowadziliśmy zmiany, które utrudniają filtrowanie bazy danych według kryteriów, którymi posługiwały się prywatne rejestry. Chodzi np. o datę rozpoczęcia działalności - prywatne rejestry wyszukiwały nowo powstałe przedsiębiorstwa, a chwilę potem kierowały do nich oferty komercyjne, tak aby zrodzić u przedsiębiorcy błędne przeświadczenie, że opłata jest z tytułu wpisu do CEIDG. Wprowadziliśmy także zasadę, że w decyzjach o wykreśleniu z CEIDG bądź w pismach związanych z wykreśleniem przedsiębiorcy z CEIDG czy zmianą wpisu, a także w innych pismach będziemy zamieszczać krótką informację o bezpłatności wpisu do CEIDG – uspokaja biuro prasowe resortu rozwoju.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl