Aktualności

Wróć

Ostatnie dni na decyzję w dwóch sprawach

2019-08-20 15:31:10
Gdzie stanie zielony przystanek oraz kto będzie patronem Stadionu Miejskiego? Na podpowiedzi od mieszkańców w tych kwestiach magistrat czeka do końca tygodnia.
MN
Ponad tysiąc dwieście osób oddało już głos w ankiecie dotyczącej lokalizacji trzeciego zielonego przystanku, który już wkrótce ma pojawić się w Białymstoku. Mieszkańcy do wyboru maja trzy miejsca – jedno w centrum, dwa – na białostockich osiedlach. Białostoczanie mogą również wziąć udział w konsultacjach dotyczących nadania nazwy Stadionowi Miejskiemu w Białymstoku. Tu także do wyboru są trzy propozycje. W obu przypadkach głosować można jeszcze do piątku (23.08).

Gdzie się zazieleni?

Otoczone roślinami przystanki wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Dwa przystanki można już podziwiać na placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wkrótce zostanie zamontowana jeszcze jedna otoczona zielenią wiata przystankowa. Miasto proponuje mieszkańcom udział w wyborze tej trzeciej lokalizacji. Ankietę można wypełnić do piątku, do północy. Każdy może wziąć udział w głosowaniu tylko jeden raz. Do wyboru są:
- przystanek nr 163 – Konstytucji 3 Maja/cmentarz św. Rocha,
- przystanek nr 282 – Pałacowa/Hotel Gołębiewski (naprzeciwko hotelu, koło apteki),
- przystanek nr 288 – Piastowska/Kościół.

Do 23 sierpnia można także wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących nadania nazwy Stadionowi Miejskiemu w Białymstoku. Białostoczanie mogą wybrać jedną z trzech propozycji:

- im. 42 Pułku Piechoty - oddział piechoty Armii Polskiej we Francji, Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Jego żołnierze tworzyli założony w 1920 r. Wojskowy Klub Sportowy 42. Pułku Piechoty Białystok, który w tamtym okresie był najlepszym klubem w Białymstoku. Od 1932 r. WKS zaczął funkcjonować pod nazwą BKS Jagiellonia Białystok.

- im. Mariana Zyndrama Kościałkowskiego - polskiego polityka związanego z obozem piłsudczykowskim, premiera Rzeczpospolitej Polskiej, podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, w latach 1930-1934 wojewody białostockiego. To pomysłodawca i inicjator utworzenia Jagiellonii jako mocnego ośrodka sportowego oraz pierwszy honorowy prezes klubu.

- im. Seweryna Nowakowskiego - prezydenta Białegostoku w latach 1934-1939. Nazywany budowniczym nowoczesnego Białegostoku, mocno angażował się w pracę na rzecz miasta oraz w jego sportowy rozwój. Aktywnie uczestniczył w życiu Wojskowego Klubu Sportowego Jagiellonia, sprawując funkcję wiceprezesa klubu w latach 1935-1939. Rok 2019 jest w Białymstoku Rokiem m.in. Seweryna Nowakowskiego.

Dwa sposoby na wyrażenie opinii

Plik z ankietą do wypełnienia jest dostępny na stronach Wschodzący Białystok oraz Centrum Aktywności Społecznej. Opinie można składać w wersji elektronicznej (w plikach nieedytowalnych pdf lub jpg, na adres konsultacje@um.bialystok.pl) i papierowej. Wypełnione ankiety papierowe można zostawić w kilku punktach: w Kancelarii Ogólnej Departamentu Organizacyjnego i Nadzoru UM przy ul. Słonimskiej 1, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J.K. Branickiego 3/5, w Departamencie Kultury, Promocji i Sportu przy ul. Słonimskiej 8, w Centrum Aktywności Społecznej UM przy ul. Św. Rocha 3, w budynku Stadionu Miejskiego przy ul. Słonecznej 1.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl