Ostatnia szansa na zobaczenie ciekawych wystaw w Muzeum Podlaskim
Już tylko do niedzieli (19.09) można oglądać w białostockim Ratuszu dwie wystawy: Fortece na bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia oraz Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921 – 1994. Przed zakończeniem ekspozycji zaplanowano oprowadzania kuratorskie.
Materiały prasowe
W najbliższy piątek (17.09), o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z autorami wystawy Fortece na bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia, którzy na pewno zdradzą tajemnice i ciekawostki związane z projektem.
Grodziska, pozostałości dawnych fortec górujących w krajobrazie pogranicza, od dawna rozpalały wyobraźnię badaczy i fascynatów przeszłości. O Wiźnie czy Tykocinie wspominał już Zygmunt Gloger, a wiele następnych pokoleń archeologów z każdym nowym sezonem badań ujawnia kolejne ich tajemnice. Dziś już na stałe wpisały się one w krajobraz kulturowy Podlasia, naszą powszechną świadomość i wyobrażenie okresu średniowiecza na pograniczu mazowiecko-rusko-jaćwieskim. Wiele się jednak zmienia, a postęp technologiczny nieustannie zmusza naukowców do podejmowania nowych wyzwań i weryfikacji wykreowanego już obrazu przeszłości. Tak było i tym razem, gdy technologia pozwoliła im ujrzeć to, co w zasadzie niewidoczne, ukryte w gęstych lasach i na bagnach.
To właśnie tam czekały na archeologów dawno zatarte ślady potężnych niegdyś fortyfikacji. Były one jednak ze wszech miar dziwne. Nie przypominały znanych dotychczas grodzisk czy szańców. Nie wspominali o nich średniowieczni kronikarze, brakuje ich też na starych mapach. Miejsca te były już opuszczone kilkanaście wieków wcześniej. Trwały zapomniane przez kolejne tysiąclecia.
Dopiero teraz zaczęto odkrywać ich tajemnice. Można je poznać na wystawie w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
To ostatnia szansa, aby obejrzeć ekspozycję Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921 – 1994. Zaplanowane oprowadzanie kuratorskie zostało odwołane.
W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin malarza Antoniego Szymaniuka (1921–1994), jednego z najważniejszych twórców działających w środowisku artystycznym Białegostoku w 2 poł. XX wieku. Z tej okazji Muzeum Podlaskie w Białymstoku przygotowało dużą, retrospektywną wystawę prezentującą jego niezwykle bogaty i różnorodny dorobek artystyczny. Prace pochodzą ze zbiorów muzealnych, kolekcji prywatnych i rodzinnego archiwum artysty. Duża część eksponatów została przedstawiona szerszej publiczności po raz pierwszy.
Na wydarzania obowiązuje bilet wstępu do muzeum.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl