Kultura i Rozrywka

Wróć

Ostatnia rodzina. Film o Beksińskich w kinach [WIDEO]

2016-09-29 17:19:08
To jedna z najgłośniejszych premier tego roku. Film Ostatnia rodzina wchodzi do kin w piątek (30.09). Produkcja otrzymała Złote Lwy oraz 7 innych nagród podczas 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
materiały organizatora
Akcja filmu zaczyna się w 1977 r., gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie. Film wyreżyserował Jan P. Matuszyński. W rolach głównych występują: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik i Aleksandra Konieczna. Ostatnia rodzina to film, który otrzymał najwięcej nagród na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w tym Złote Lwy.



Drugą premierą jest katastroficzna produkcja Żywioł. Deepwater Horizon, w której załoga największej i najnowocześniejszej platformy wiertniczej na świecie musi stawić czoła niewyobrażalnej potędze morskiego żywiołu podczas katastrofy o niespotykanej dotąd skali. Zbudowana w Zatoce Meksykańskiej platforma Deepwater Horizon jest wielkości małego osiedla i wysokości wieżowca. Ma wydobywać niespotykane dotąd ilości ropy, przynosząc swoim właścicielom krociowe zyski. Podczas rozruchu wydobycia dochodzi jednak do awarii, która wkrótce doprowadza do serii eksplozji i pożaru platformy. Jednocześnie w Zatoce rozpoczyna się sztorm. Kapitan Mike Williams (Mark Wahlberg) otrzymuje informację, że służby ratunkowe nie będą w stanie przyjść załodze z pomocą ze względu na ekstremalne warunki pogodowe.



Wśród nowości jest też amerykański thriller Nie oddychaj. Film opowiada historię grupy nastolatków, którzy włamują się do domu niewidomego mężczyzny, weterana wojennego. Jego ślepota ma stać się naturalnym ułatwieniem dla młodych bandytów, tymczasem okazuje się pułapką. Niewidomy mężczyzna szybko z ofiary staje się katem, prowadząc okrutną, brutalną, bezlitosną grę z włamywaczami. Jest przy tym sprawiedliwy - kiedy wyłącza światło, mówi uczciwie: Teraz wszyscy widzimy to samo. Ale to dopiero początek psychologicznej gry o przetrwanie.



W kinie Forum dwie premiery. Pierwszą jest Serce psa. To medytacyjna podróż w bogaty wewnętrzny świat Laurie Anderson, piosenkarki i performerki, pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. W niedzielę (2.10) organizowany jest specjalny seans, na który właściciele mogą zabrać swoje psy.



Premierę ma też film Argentyna, Argentyna. Carlos Saura, reżyser niezapomnianych arcydzieł Nakarmić kruki czy Carmen, zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.



Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl