Materiał nawiązuje swoim tytułem do zespołu Aifam, w którym Paluch działał w latach 2005-2010. Oko był to obraźliwy zwrot kierowany do wszystkich oponentów i wrogów, pochodzący z wewnętrznego slangu ekipy. Przez lata działalności w poznańskim podziemiu zespół nagrał kilka utworów pod tytułem Oko czy Oko styl.
Po kilku latach od rozpadu grupy Paluch nawiązuje do tego okresu, zmieniając delikatnie znaczenie zwrotu Oko i rozwijając je do Ostatni krzyk osiedla.
Ostatni krzyk osiedla można rozumieć jako ostatnie pokolenie pamiętające prawdziwy klimat osiedli, na których zawiązywały się przyjaźnie na całe życie, liczyła się szczerość, prawdziwość i relacje face to face a nie tylko internetowe znajomości. Nie oznacza to jednak, że materiał w swojej formie będzie klasyczny czy przesiąknięty brzmieniem z lat 90. XX w. To, do czego przyzwyczaił nas raper na poprzednich produkcjach, to przede wszystkim świeżość brzmienia i to pozostaje bez zmian. Lirycznie album jest bardziej szorstki od swojego poprzednika z początku 2016 r. Tematyka utworów porusza problemy społeczne oraz opisuje to, jak wygląda miejska dżungla w XXI w. Nie brakuje też wielu odniesień do dzisiejszej sceny hip-hopowej.
Raper wystąpi z promującym koncertem w Białymstoku. Zaplanowano go w najbliższą sobotę o godz. 20.00. Patronujemy imprezie.
Zobacz też:
Paluch - Ostatni krzyk osiedla w Herkulesach