Aktualności

Wróć

Ostatni dzień na składania wniosków. Później nie będzie wyrównania

2022-05-31 11:16:32
31 maja mija ostatni dzień a złożenie wniosków o tzw. żłobkowe. Osoby, które złożą dokumenty w czerwcu nie dostaną wyrównania świadczenia.
pixabay.com
Ostatniego dnia maja mija termin o składanie wniosków o tzw. żłobkowe z wyrównaniem od stycznia. Osoby, które nie wyrobią się w tym terminie muszą się liczyć z tym, że tego wyrównania już nie dostaną i świadczenie będzie wypłacane na bieżąco.

Od 1 kwietnia można składać wnioski o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Pieniądze przysługują na dzieci, które nie są objęte świadczeniem z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wnioski o żłobkowe z wyrównaniem od stycznia można złożyć tylko do końca maja.

- Jeżeli wniosek o dofinansowanie zostanie złożony do końca maja br., prawo do dopłaty przysługuje od 1 stycznia 2022 r., jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. – Jeżeli dziecko uczęszczało do żłobka w 2021 r. i kontynuowało w następnych miesiącach 2022 r. pobyt w placówce, dofinansowanie także będzie przyznane od stycznia, o ile wniosek będzie złożony do końca maja – dodaje rzeczniczka.

Przykładowo, jeśli dziecko zaczęło chodzić do żłobka w lutym, a wniosek wpłynął w maju, to świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca, w którym maluch rozpoczął uczęszczanie do placówki.

- Gdyby rodzic spóźnił się ze złożeniem tego wniosku i złożył go dopiero w czerwcu, wówczas dofinansowanie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, czyli od czerwca. – tłumaczy Katarzyna Krupicka.

Wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku lub innej placówki można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS, Portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Aby skorzystać ze żłobkowego, placówka musi być wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Na tej podstawie ZUS weryfikuje zebrane dane dotyczące dziecka i przelewa środki placówkom. O kwocie środków przekazanych przez ZUS na rachunek placówki informujemy rodziców poprzez umieszczenie informacji na ich profilu PUE ZUS.

Kluczowe jest to, by placówki uzupełniły właściwe miesiące i wpisały odpowiednie dane, które są niezbędne, by otrzymać dofinansowanie. Brak tego może przyczynić się do wydłużeniu oczekiwania na środki, a nawet uniemożliwić ich wypłatę.

Dofinansowanie dotyczy opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub innej placówce, ale nie obejmuje kosztów wyżywienia dziecka. Wysokość dofinansowania to maksymalnie 400 zł miesięcznie, jednak nie więcej niż faktyczna opłata ponoszona przez rodziców za pobyt dziecka w placówce.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl