Trzeci dzień
Za uczniami ósmych klas szkół podstawowych ostatni dzień egzaminów. O godz. 9.00 rozpoczęli test z języka nowożytnego.
Największa grupa ósmoklasistów (96,66%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,92% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,42% ósmoklasistów - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Egzamin ósmoklasisty z języka nowożytnego składał się z 14 zadań, za rozwiązanie których można uzyskać maksymalnie 55 punktów, czyli o 5 mniej niż w latach ubiegłych. Na teście uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę zarówno w zadaniach otwartych, jak i zadaniach zamkniętych. Ponadto ósmoklasiści musieli napisać krótką pracę pisemną (od 50 do 120 słów). Na rozwiązanie wszystkich zadań mieli równe 90 minut.
Arkusze egzaminacyjne z:
-
języka angielskiego;
-
języka francuskiego;
-
języka hiszpańskiego;
-
języka niemieckiego;
-
języka rosyjskiego;
-
języka włoskiego.
Opinie młodych białostoczan
O to jak poszedł egzamin z języka angielskiego pytamy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku.
- Poszedł mi w miarę dobrze i myślę, że był prosty. Temat wypracowania był o plakacie i o naturze. Trzeba było opowiedzieć o konkursie o naturze w którym się wygrało. Ponadto trzeba było napisać co przedstawiał ten plakat. Uważam, że egzamin z języka angielskiego był dużo łatwiejszy niż próbny – mówi Justyna Adaszkiewicz.
- Myślę, że angielski był łatwy, na pewno najłatwiejszy z tych wszystkich trzech. Najtrudniejsze zadania były te ze słuchania, ponieważ niektóre teksty były podobne do siebie i ciężko było je odróżnić. Choć po głębszym zastanowieniu myślę, że zrobiłam je dobrze - stwierdza Agnieszka Klimaszewska.
- Język angielski był dosyć prosty według mnie. Poszło mi całkiem dobrze, nie narzekam. Najwięcej trudności sprawił mi e-mail w ostatnim zadaniu ze względu na to, że trzeba było się wysilić i napisać sporą ilość słów - uważa Bartek Stypułkowski.
- Moim zdaniem egzamin był bardzo łatwy. Szczerze mówiąc nie wiem czy był łatwiejszy czy trudniejszy niż próbny, ponieważ oba poszły mi bardzo dobrze. Najdłużej myślałam nad pracą pisemną, bo od zawsze miałam problem z gramatyką – tłumaczy Małgorzata Dolnicka.
- Mi angielski poszedł ogólnie bardzo dobrze. Najłatwiejsze było słuchanie, najtrudniejsze były niektóre pytania z uzupełnieniem zdań - dodaje Oliwia Samson.
Kiedy wyniki?
Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 2 lipca. Natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają w piątek, 9 lipca.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – w dniach 16-18 czerwca.
Wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Egzamin ma na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów kończących naukę w szkołach podstawowych.