Zdrowie

Wróć

Ospa wietrzna. Białostoccy rodzice dowiedzieli się, jak uchronić dzieci przed chorobą

2013-11-24 00:00:00
Uczestnicząc w kolejnej edycji akcji Zdrowy Przedszkolak, rodzice białostockich dzieci mieli okazję dowiedzieć się, jak zapobiec zachorowaniom ich maluchów, w sposób szczególny narażonych na ospę wietrzną.
sxc.hu
Program Zdrowy Przedszkolak realizowany jest przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych. W tegorocznej edycji uczestniczy aż 20 miast m.in. w: Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie i Białymstoku. Celem programu jest przekazanie rodzicom wiedzy na temat ospy wietrznej: jak ją rozpoznać, jaki jest jej przebieg oraz jakie są możliwe powikłania. Po każdym spotkaniu rodzice mieli również możliwość indywidualnych konsultacji z pielęgniarką i uzyskania odpowiedzi na pytania związane ze zdrowiem swoich pociech.

- Ospa wietrzna to choroba, która zazwyczaj przebiega łagodnie, ale wyklucza dziecko z otoczenia na co najmniej dwa tygodnie - mówi dr n.med. Grażyna Rogala - Pawelczyk, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
- Ze względu na swędzącą wysypkę, gorączkę, złe samopoczucie, dzieci źle znoszą ten czas. Rodzice, z kolei obawiają się powikłań i blizn.

Ospa wietrzna jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych na świecie. W większości przypadków pojawia się u dzieci przed 9. rokiem życia. Dane NIZP – PZH potwierdzają, że w porównaniu do ubiegłych lat, zachorowalność na ospę wietrzną zwiększyła się. Według danych z PZH, w roku 2012 na terenie województwa podlaskiego odnotowano aż 4 908 zachorowań, podczas gdy w roku 2011 było ich 5 175. Eksperci zalecają rozpoczęcie szczepienia pomiędzy 13. a 23. miesiącem życia dziecka.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl