- Mamy nadzieję, że wystawa, którą od listopada ubiegłego roku prezentujemy w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, umożliwiła wszystkim zainteresowanym bliższe poznanie Seweryna Nowakowskiego, jednego z najwybitniejszych samorządowców Białegostoku w latach II Rzeczpospolitej. Liczymy też na to, że organizowany przez nas finisaż wystawy wiedzę o ostatnim przedwojennym prezydencie wzbogaci o nowe, często mniej oficjalne informacje - piszą organizatorzy wystawy.
Podczas finisażu odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji oraz spotkanie z Krystyną Nowakowską, synową Seweryna Nowakowskiego oraz jej rodziną. Podczas spotkania poznać można będzie m.in. losy rodziny Nowakowskich po opuszczeniu Białegostoku w 1939 roku, dowiedzieć się, jak udało się ocalić rodzinne pamiątki z willi prezydenta, a przede wszystkim, jak po wojnie przebiegały poszukiwania Seweryna Nowakowskiego. Uczestnicy spotkania usłyszą też, jak w rodzinie Nowakowskich kultywowana jest pamięć o wybitnym teściu, dziadku i pradziadku.
Seweryn Nowakowski (1894-1939) to ostatni prezydent przedwojennego Białegostoku. Mieszkańcom dał się poznać jako świetny organizator i gospodarz. W pamięci współczesnych i potomnych zapisał się jako człowiek energiczny, mający wizję rozwoju Białegostoku. Aktywnie pracował na rzecz miasta. Rozpoczął zakrojony na wielką skalę program jego porządkowania m.in. budowę kanalizacji, elektryfikację i oświetlenie, brukowanie ulic, regulację rzeki Białej. Uzdrowił finanse miejskie, przywracając równowagę budżetową. Zrealizował projekt utworzenia Plant, wielkiego i pięknego parku w sercu miasta. Rozpoczął przebudowę wiaduktu kolejowego łączącego centrum z dzielnicą Antoniuk.
To za jego kadencji powstały hale targowe na Bojarach i na tzw. Rybnym Rynku, dwie szkoły powszechne, kąpielisko miejskie na Dojlidach, mieszkania dla robotników na Wygodzie, łaźnia miejska na Bojarach. Dzięki jego energii zakończono ciągnącą się latami budowę Domu Ludowego im. Marszałka Piłsudskiego (późniejszy Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki).
Seweryn Nowakowski pozostał ze swoimi mieszkańcami do samego końca, płacąc za to cenę życia po aresztowaniu przez NKWD w październiku 1939 roku.
Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok.
Finisaż wystawy rozpocznie się o godz. 15.00. Poprowadzą go Elżbieta Iwaszko, Agnieszka Kajdanowska. Wstęp jest wolny.
Portal Miejski BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz też:
Finisaż wystawy, spotkanie z rodziną Seweryna Nowakowskiego i oprowadzanie kuratorskie