Aktualności

Wróć

Opozycyjni kandydaci do Senatu. Kim są? Kto ich popiera?

2023-09-25 17:52:09
Radni sejmiku województwa podlaskiego z PO i PSL-u udzielili oficjalnego poparcia kandydatom na senatorów z ramienia tzw. paktu senackiego. Startują z nich: Cezary Cieślukowski (PSL), Maciej Żywno (Polska 2050) oraz Sławomir Snarski (PO).
Kamil Pietraszko
Najwięcej do powiedzenia miał Sławomir Snarski (PO), który kandyduje z okręgu południowego.

- Przy obecnym rozdaniu politycznym zaniedbywane są samorządy. Z samorządowcami rozmawia się zbyt mało lub w ogóle i uzależnia się ich od czeków. Są oni na łasce i niełasce rządu. Wybór kandydatów paktu senackiego sprawi, że powróci praworządność i lepsza samorządność - mówił polityk.

Ciekawa sytuacja w okręgu południowym

Snarski dodał, że ugrupowaniom opozycyjnym zależy także na reformie edukacji oraz lepszej polityce energetycznej, zwłaszcza w kwestii rozwoju tzw. zielonej energii. Nie brakowało narzekań na prawo pisane na kolanie, bo takie prowizoryczne rozwiązania zdaniem kandydata PO, można dostrzec, a nierzadko i doświadczyć z rąk rządzących państwem.

Kandydat PO ma w nadchodzących wyborach niełatwe zadanie, ponieważ swoją rozpoznawalność opiera przede wszystkim na wizerunku utrwalonym w swoim powiecie. Tamże jego rozpoznawalność jest oczywista, ponieważ Snarski od 2002 roku, a więc już od ponad dwóch dekad, pełni funkcję starosty bielskiego.

Snarski lubi wprawdzie podkreślać, że jest związany także z pozostałymi powiatami okręgu (wysokomazowieckim, siemiatyckim i hajnowskim), ale raczej przeciętny wyborca z tamtych terenów mógłby mieć problem ze skojarzeniem kandydata paktu senackiego. Czasami znajomość nazwiska własnego starosty przychodzi z trudem, a co dopiero, gdy jest mowa o włodarzu sąsiedniego powiatu.

Jeszcze trudniejsze zadanie będzie miał kandydat Konfederacji. Bartosz Malewski znany jest głównie wśród osób wtajemniczonych w działalność środowisk narodowych oraz w swoim rodzinnym Bielsku Podlaskim. Sam start Konfederacji do Sejmu jest już jednak dużym wyborczym progresem dla jego ugrupowania, które cztery lata wcześniej nie starało się o miejsca w izbie refleksji.

Murowanym kandydatem do startu z okręgu południowego nr 61 był urzędujący senator Jacek Bogucki. Ten lubił odwiedzać wiele gmin z tego terenu i wydawało się, że postara się o reelekcję. Z pewnością miałby duże szanse nie tylko z tego powodu, ale i z faktu samego wysokiego poparcia dla PiS-u, czyli jego partii, na tych terenach. Zamiast Boguckiego wystartuje jednak... jego żona. Jest to niespodzianka, ale nie można powiedzieć o Annie Boguckiej, że ma daleko do polityki. Jest bowiem znana w samorządzie jako urzędująca burmistrz Czyżewa.

Kim jest Sławomir Snarski?

Urodzony w 1959 r. w Brańsku. Nauczyciel akademicki, pedagog, doktor nauk ekonomicznych. Działalność zawodowa: w latach 1983-1988 nauczyciel przedmiotów ekonomiczno-przyrodniczych w Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach, od 1988 r. dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Rudce, od 1995 r. związany ze środowiskiem naukowym Politechniki Białostockiej (Wydział Rolniczy, następnie Wydział Zarządzania), zastępca dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska i Rolnictwa, prodziekan ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, kierownik Katedry Agrobiznesu na Politechnice Białostockiej, w latach 1998-2002 przewodniczący Rady Gminy Rudka, od 2002 r. starosta bielski.

Maciej Żywno - sylwetka kandydata okręgu białostockiego

47-letni polityk w latach 2007-2014 był wojewodą podlaskim. Później odbył pełną kadencję, jako wicemarszałek wojewody podlaskiego. Działacz obecnie jest lokalnym liderem Polski 2050 Szymona Hołowni, a zarazem wiceprzewodniczącego tego ugrupowania. Pełni również funkcję radnego sejmiku podlaskiego.

Poza karierą polityczną Maciej Żywno jest także znanym pedagogiem i nauczycielem akademickim oraz działaczem organizacji pozarządowych m.in. znanej grupy „Granica”.

Kandydat ludowców - Cezary Cieślukowski

61-letni Cezary Cieślukowski, podobnie jak Maciej Żywno, jest radnym województwa podlaskiego oraz byłym wojewodą, ale suwalskim. Polityk pełnił także funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz członka zarządu województwa podlaskiego. Zagłosowań na niego będa mogli mieszkańcy północnych powiatów województwa podlaskiego.

PiS z monopolem na Podlasiu

Obecnie w Senacie RP jako parlamentarzyści z województwa podlaskiego zasiadają: Mariusz Gromko, Jacek Bogucki oraz Marek Komorowski (wszyscy z PiS).

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl