Operacje plastyczne. Co najczęściej chcemy poprawić?
Usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, przywrócenie wyglądu ciała sprzed porodu, korekcja biustu, uszu, nosa czy powiek - na zabiegi chirurgii plastycznej decyduje się coraz więcej kobiet, ale i też mężczyzn.
fotolia.com
Najpopularniejsze zabiegi
Chirurgia plastyczna - kiedyś temat tabu, dziś już niekoniecznie. Z tego typu zabiegów korzystają i kobiety, i mężczyźni.
- Zdecydowanie najpopularniejsza jest liposukcja, czyli usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonej partii ciała, np. nóg, brzucha, szyi i innych, co pozwala przywrócić im atrakcyjny wygląd - mówi dr n. med. Janusz Jaworowski, chirurg plastyczny z Renew Clinic.
Coraz częściej także decydujemy się na likwidację nadmiaru skóry na powiekach, powiększenie lub pomniejszenie biustu czy też korektę odstających uszu i poprawienie kształtu nosa.
Wśród kobiet coraz większym zainteresowaniem cieszy się obecnie zabieg przywracający ciału wygląd sprzed ciąży.
- Ciąża pozostawia po sobie wyraźne ślady, stąd młode kobiety decydują się na korektę powłok brzucha, abdominoplastykę czy podnoszenie biustu – dodaje przedstawiciel Renew Clinic.
Od czego zacząć?
Punktem wyjścia zawsze jest konsultacja u specjalisty, podczas której chirurg plastyczny poznaje oczekiwania pacjenta i na podstawie własnego doświadczenia dobiera odpowiedni zabieg i sposób jego wykonania.
- Przy tej okazji zlecane są także wszelkie niezbędne badania dodatkowe, jak np. badanie krwi pozwalające określić, czy operacja może być wykonywana w znieczuleniu ogólnym – informuje dr Jaworowski.
Co ważne, pacjent podpisuje świadomą zgodę na przeprowadzenie zabiegu - przedtem musi dokładnie przeczytać dokument, gdyż zawiera on wszystkie informacje na temat przebiegu zabiegu, oczekiwanych efektów, możliwych komplikacji oraz zaleceń pooperacyjnych.
Co potem?
Warto uświadomić sobie, że niemal każdy zabieg wiąże się z pewnym dyskomfortem. Przykładowo, po wykonaniu liposukcji rekonwalescencja trwa ok. 2-3 dni, a w przypadku operacji okolic twarzy - nawet ok. 14 dni.
Na efekty trzeba zwykle poczekać, m.in. do momentu aż zejdzie opuchlizna. Ostatecznie najlepsze uzyskujemy po 6 miesiącach, a w przypadku np. korekt nosa - nawet po roku.
- Z oceną rezultatów każdorazowo należy się nieco wstrzymać i po prostu zaufać w tym względzie specjalistom – dodaje dr Janusz Jaworowski.
Mammoplastyka
Duży biust nie jest marzeniem każdej kobiety. Dla niektórych może stać się udręką.
- Głównym powodem, dla którego kobiety decydują się na zabieg zmniejszania biustu jest jego ciężar. Z biegiem lat zbyt duże piersi mogą dolegliwie obciążać ramiona oraz plecy, powodując przewlekłe bóle, różnego rodzaju schorzenia, a także skrzywienia kręgosłupa - mówi dr Dorota Żukowska, specjalista chirurgii plastycznej z Humana Medica Omeda.
Mammoplastyka, czyli operacja zmniejszania biustu, przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. W jej trakcie usuwany jest nadmiar tkanki piersi i skóry, pomniejszane są brodawki i otoczki, a pozostałą tkankę piersi firmuje się na nowo.
- Dobór konkretnej techniki redukcji każdorazowo uwarunkowany jest od indywidualnych potrzeb pacjentki. Warto wiedzieć, że operacja może być wykonana przy wsparciu z NFZ. Dotyczy to jednak sytuacji, w których następuje wycięcie znacznego nadmiaru piersi. Mniejsze redukcje realizowane są w klinikach prywatnych – wyjaśnia dr Dorota Żukowska.
Po operacji pacjentka spędza w szpitalu zwykle 1 dzień, szwy są zaś zdejmowane po 10-14 dniach. Okres rekonwalescencji trwa ok. 2-3 tygodni, podczas których należy unikać wysiłku fizycznego, a zwłaszcza podnoszenia ramion. Do uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest też noszenie przez 4-6 tygodni specjalnego biustonosza nadającego piersiom nowy kształt.
- Pomimo dość długiego i skomplikowanego procesu operacyjnego, większość kobiet jest bardzo zadowolona z rezultatów zabiegu. Pacjentki potwierdzają, że czują się o wiele lepiej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie – dodaje specjalista z Humana Medica Omeda.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl