Zdrowie

Wróć

Operacja raka jajnika u kobiety w ciąży

2019-03-25 10:40:20
O tym, że ma zmianę w jajnikach, 28-letnia kobieta dowiedziała się przypadkiem, podczas rutynowego badania u swojego położnika. 21 marca przeszła operację i czeka ją uciążliwe leczenie, ale ma szansę urodzić zdrowe dziecko.
materiały prasowe
Szansa na zdrowie

21 marca lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili operację nowotworu jajnika u młodej kobiety w ciąży.

Pani Sylwia ma 28 lat i jest w drugiej ciąży. O tym, że ma zmianę w jajnikach, dowiedziała się przypadkiem, podczas rutynowego badania u swojego położnika. Lekarz, kiedy zauważył niepokojące zmiany, skierował kobietę do ginekologa onkologa.

– Pacjentka zgłosiła się do nas tydzień temu. Przeprowadziliśmy szczegółową diagnostykę, która potwierdziła podejrzenia, że mamy do czynienia z prawdopodobnym procesem nowotworowym - mówi dr hab. Paweł Knapp, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK. - Zdaję sobie sprawę, że kiedy kobieta w ciąży słyszy słowo rak, wpada w panikę. Na szczęście współczesna medycyna daje ogromne możliwości. Nie musimy stawiać kobiety przed trudnym, wręcz dramatycznym wyborem, czy wybrać swoje życie, czy życie dziecka. W większości przypadków mamy możliwości, by skutecznie leczyć, a dzieci przychodzą na świat zdrowe.

Lekarze usunęli guz

Po farmakologicznym przygotowaniu matki i płodu 21 marca specjaliści z UCO wykonali zabieg operacyjny – usunęli zmieniony chorobowo guz.

- Wykonane badanie śródoperacyjne potwierdziło, że mamy do czynienia z guzem jajnika o charakterze nowotworowym – dodaje dr hab. Paweł Knapp.

Pacjentka była operowana w znieczuleniu zewnątrzoponowym (cały czas była świadoma i w kontakcie z lekarzami). Matka i dziecko czują się dobrze. Teraz kobietę czeka dalsze leczenie onkologiczne.

Pod kontrolą specjalistów

Pacjentka będzie teraz pod wnikliwą kontrolą specjalistów z UCO. Lekarze będą czekali, aż ciąża osiągnie wiek około 37-38 tygodni.

- Wówczas ciąża zostanie rozwiązana drogą cesarskiego cięcia – dodaje dr hab. Knapp. - Podczas cięcia usunięty zostanie narząd rodny oraz wykonany zostanie pełen protokół onkologiczny dedykowany dla pacjentek z rakiem jajnika.

Jak relacjonuje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, w Polsce rocznie około 500 kobiet w ciąży słyszy stwierdzenie: ma Pani raka (dane Fundacji Rak’n’Roll). Najczęściej rozpoznawany jest rak piersi, rak szyjki macicy, chłoniak, a w dalszej kolejności rak jajnika, czerniak, nowotwory układu pokarmowego i rak tarczycy. Największym problem są wciąż trudności diagnostyczne w ocenie zmian w jajnikach, gruczole piersiowym czy przewodzie pokarmowym u kobiet w ciąży, gdyż objawy związane z wczesną ciążą maskują objawy wymienionych nowotworów.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl