Kino, teatr

Wróć

Operacja Mincemmeat - pokaz w Kinie Forum

2022-08-21
Termin: 2022-08-21
Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film Operacja Mincemmeat, w reżyserii Johna Maddena.

Opis filmu:
Jest rok 1943. Alianci są zdeterminowani, aby przełamać kontrolę Hitlera nad okupowaną Europą i zaplanować zmasowany atak na Sycylię. Ale stoją przed niemożliwym wyzwaniem jak uchronić jednostki zaangażowane w inwazję przed potencjalną masakrą?

Dwaj wybitni oficerowie wywiadu, Ewen Montagu (Colin Firth) i Charles Cholmondeley (Matthew Macfadyen) opracowują najbardziej inspirującą i nieprawdopodobną strategię dezinformacji w historii wojskowości, której centrum stanowi wyjątkowy - bo nieżyjący - tajny agent. Operation Mincemeat to niezwykła prawdziwa opowieść o pomyśle, który miał zmienić bieg wojny wbrew prawom logiki. Ryzykował życiem niezliczonych istnień ludzkich i jednocześnie testował nerwy jego wykonawców do granic możliwości.

Operacja Mincemeat była przygotowaną przez brytyjski kontrwywiad akcją przekonania niemieckiego Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu (OKW), że alianci w roku 1943 dokonają inwazji na Sardynię i Bałkany, a nie na Sycylię, która była rzeczywistym celem przygotowywanej operacji desantowej pod kryptonimem Husky. Operacja Mincemeat zakończyła się sukcesem, podobnie jak inwazja na Sycylię.

Start: godz. 15:00
Bilety: 13 zł; do kupienia w kasie kina oraz na: tutaj.

Miejsce imprezy