Opera otwiera się na gości z Białorusi. Bilety zarezerwowało już ponad 12 tys. osób
Już ponad 12 tysięcy miejsc na wydarzenia w Operze i Filharmonii Podlaskiej zarezerwowali goście z Białorusi. To efekt współpracy OiFP-ECS, Służby Celnej oraz biur podróży w zakresie ułatwień dla obywateli Białorusi zainteresowanych repertuarem placówki.
M. Kardasz
Pierwsza grupa Białorusinów pojawi się w Operze jutro, kolejne 8 marca.
- Liczę, że w tym roku 20 tys. miejsc będzie zarezerwowanych przez gości z Białorusi – mówi Roberto Skolmowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – To około 10 procent miejsc w budynku. Dodaje, że starania o stworzenie produktu turystyczno-kulturalnego trwały prawie rok.
Jego zaletą jest bezpłatna wiza. Wykupując dwudniowy pakiet – w najtańszym wariancie za około 50 euro – turyści z Białorusi mogą wybrać się na wydarzenia w Operze, zwiedzić Białystok, mają też zagwarantowany nocleg.
Połączyć przyjemne z pożytecznym
Dyrekor Skolmowski podkreśla, że miejsce w którym Opera powstała jest miejscem szczególnym w skali kraju. Bliskość wschodniej granicy zachęca do współpracy z sąsiadami.
Nowy pomysł sprawi, że Białorusini, którzy przyjeżdżają na zakupy do Białegostoku, będą mogli też skorzystać z oferty kulturalnej miasta. Korzyść jest jednak obopólna – w naszym mieście powstają nowe sklepy czy hotele. Ułatwienia przy przekraczaniu granicy zaproponowała Służba Celna.
– Polegają one na tym, że odpowiednio wcześniej – nie na przejściu granicznym, ale w naszych komórkach – otrzymujemy informacje o osobach, które zamierzaja przekroczyć granicę i możemy zbadać, czy miały wcześniej do czynienia z przemytem – tłumaczy nadinspektor celny Mirosław Sienkiewicz, dyrektor Izby Celnej w Białymstoku.
Dzięki tym procedurom odprawa jednego autokaru skróci się średnio z pół godziny do około 8 minut.
Reklama Białegostoku na Białorusi
– Temat był dużym wyzwaniem – nie ukrywa Eugeniusz Ławreniuk, prezes białostockiego oddziału Polskiej Izby Turystyki. – Dotychczas nie mieliśmy takiego produktu. Chcemy pokazać Operę, a także atrakcje turystyczne Białegostoku. To też duża reklama dla Białegostoku na Białorusi.
W projekt – nazwany Wiza za bilety – zaangażowało się pięć podlaskich biur podroży, nie jest to jednak lista zamknięta. Pakiety obejmują Białystok i okolice – w założeniu to Opera i Filharmonia Podlaska ma być gospodarzem usługi.
Spotyka się ona z coraz większym zainteresowaniem. Miejsca na wydarzenia w placówce zarezerwowało już ponad 12 tysięcy gości z Białorusi.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl