Sibelius i Lutosławski
Jean Sibelius, najsłynniejszy kompozytor fiński, pozostawał pod wpływem marzenia o stworzeniu muzyki narodowej. Koncert d-moll, urzekający mrocznym, chłodnym i mglistym klimatem Północy, jest jednym z najpiękniejszych w literaturze skrzypcowej, pełnym efektownych struktur sprawdzających kunszt wykonawców.
Napisany dla warszawskich filharmoników Koncert na orkiestrę Lutosławskiego zmyślnie łączy elementy polskiego folkloru, barokowej polifonii i XX-wiecznej klasyki. Zdaniem kompozytora stanowi cezurę między neoklasycznym a awangardowym etapem jego twórczości. Partytura koncertu, wymagająca niezwykłej wrażliwości i najwyższej sprawności od wszystkich wykonawców, należy do najdoskonalszych w polskiej muzyce orkiestrowej.
Jeden z najbardziej kreatywnych skrzypków
Orkiestrę OiFP poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, partie solowe na skrzypcach usłyszymy w wykonaniu Piotra Pławnera, który należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji.
Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O jego interpretacjach można mówić tylko w superlatywach - pisze o artyście gazeta Stuttgarter Zeitung, a The Times - to wyjątkowy, nieskazitelny talent. Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w Bernie (Szwajcaria), gdzie w 1995 r. zostaje wyróżniony nagrodą specjalną Tschumi-Preis za najlepszy dyplom solistyczny.
Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i zagranicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994) 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 - najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).
Koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Występował z takimi zespołami jak orkiestry Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester. Artysta współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami naszych czasów. Brał udział w licznych znanych festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L`esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Danos Festival, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival.
Dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii, Szwajcarii i Austrii, m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, TV Hilversum, TV i Radia Bawarskiego, TV Espana, Radio France, SDR, WDR, SWR, DRS oraz ORF.
Koncert odbędzie się w piątek (20.09) w sali koncertowej przy ul. Podleśnej. Początek o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Wygraj zaproszenie:
Konkurs
Zobacz też:
Inauguracja 65. sezonu artystycznego OiFP