Kultura i Rozrywka

Wróć

Opera i Filharmonia Podlaska powoli kończy sezon

2023-06-06 08:50:08
W ostatnich niemal dniach sezonu artystycznego Opera i Filharmonia proponuje operetkę Wesoła wdówka, koncert muzyki filmowej oraz symfonicznej, a także wernisaż wystawy prac malarskich.
Redakcja BiałystokOnline
To już ostatni moment, by zobaczyć wspaniałe widowisko, jakim jest Wesoła wdówka Franza Lehára. Operetka zostanie wystawiona 10 i 11 czerwca na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Dzieło to uznawane jest za najlepszą i najczęściej graną operetkę, którą wypełniają porywające arie i duety. To z Wesołej wdówki pochodzi niewątpliwy przebój Usta milczą, dusza śpiewa. Operetka od lat bawi publiczność śmiałym i dowcipnym librettem. W tytułowej roli występują Grażyna Brodzińska i Dorota Wójcik. Przeczytaj naszą recenzję.

Ponadto 15 oraz 16 czerwca publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertu muzyki filmowej pod batutą Tomasza Szymusia. Na Dużej Scenie zaprezentuje się Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej i soliści: Paulina Grochowska oraz Kuba Jurzyk. Będzie można usłyszeć największe, najbardziej znane i wielokrotnie nagradzane dzieła światowej sławy kompozytorów z kultowych filmów, takich jak: Gwiezdne wojny, Dirty Dancing czy Król Lew.

Zaś 23 czerwca odbędzie się koncert na zakończenie sezonu artystycznego. Arcydzieła muzyki romantycznej i przedromantycznej wykona Orkiestra i Chór OiFP oraz wybitni soliści pod dyrekcją maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Będzie można wysłuchać dzieł F. Liszta oaz L. van Beethovena.

F. Liszt w swojej twórczości nawiązywał do ważnej w XIX stuleciu idei stylów narodowych, odwołując się często do sztuki swych ojczystych Węgier. Poemat symfoniczny Preludia to przykład umuzycznienia poetyckiej idei – tu poematu Alfonsa Lamartina Les quatres éléments. Obrazy malowane muzyką Liszta sugerują nastroje wiersza, nie ilustrując ich dosłownie. Czytając literacką inspirację, trudno rozpoznać, że to według niej napisał Liszt swój komentarz w partyturze: Czyż życie nie jest szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą wzniosłą nutę intonuje śmierć?. Drugą część koncertu stanowić będzie IX Symfonia L. van Beethovena – jedno z najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł muzyki poważnej. Niezwykła również ze względu na fakt, że jest to pierwszy przypadek w historii, gdzie w symfonii został zastosowany głos ludzki, czego Beethoven miał rzekomo żałować. Wokalno-instrumentalny Finał jest dzisiaj najbardziej rozpoznawalnym fragmentem tego dzieła, a zawarta w nim Oda do radości z tekstem Friedricha von Schillera stała się hymnem Unii Europejskiej.

Natomiast już we wtorek (6.06) o godz. 18:00 w Foyer OiFP przy ul. Odeskiej 1 (wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki) odbędzie się wernisaż prac malarskich studentów Architektury Krajobrazu Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej Studenci Studentom w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Otwarcie wystawy połączone będzie z koncertem w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zapoznaj się z programem wydarzenia.

REPERTUAR Opery i Filharmonii Podlaskiej - czerwiec



Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl