Opera i Filharmonia Podlaska. Niezwykły sezon z nowym dyrektorem i wielkimi gwiazdami
Nadchodzi 57. sezon artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej. Sezon, podczas którego Chór i Orkiestra przeprowadzą się do nowej siedziby. W maju przyszłego roku w amfiteatrze obiektu przy ul. Kalinowskiego odbędzie się festiwal, a nocami stanie się on kolebką Kina Letniego.
Anna Dycha
Dzisiejszą konferencję prasową rozpoczął koncert chóru muzyki cerkiewnej pod dyrekcją Andrzeja Tokajuka w nowym amfiteatrze. - Chciałbym, by w tym miejscu powstało centrum chóralistyki Podlasia - powiedział Roberto Skolmowski, dyrektor naczelny Opery i Filharmonii Podlaskiej i zdradził jedno ze swoich marzeń. - Może stanie się cud i dwa festiwale (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka w Białymstoku i Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce - przyp. red.) zjednoczą się w jedno ku chwale tego regionu - dodał.
Opowiedział o planowanych w amfiteatrze wydarzeniach. Już w maju 2012 roku, tuż po oddaniu go do użytku, rozpocznie się tam Letni Festiwal Wielkiego Księstwa. Nocami amfiteatr będzie miejscem, gdzie działać będzie Kino Letnie.
Tam, gdzie muzyka spotyka się z architekturą
Z amfiteatru ruszyliśmy pod wejście do budynku, gdzie zaprezentował się Big Band Podlaski, jeden z zespołów, które powstały w filharmonii. Jego szefem został Andrzej Makal, perkusista OiFP.
- Ostatni sezon to czas trudnych, ale i odważnych decyzji zarządu województwa - mówił podczas konferencji już wewnątrz nowej siedziby OiFP Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. - Miejsce jest niezwykłe, czas jest niezwykły, człowiek jest niezwykły - te ostatnie słowa kierując w stronę nowego dyrektora placówki.
Prace budowlane przy Kalinowskiego dobiegają końca, firma budująca obiekt chce go oddać jeszcze przed końcem roku. Następnie przyjdzie czas na prace związane z wyposażeniem sceny, elektroakustyką, a także odbiorem i dopuszczeniem obiektu do użytku. We wrześniu 2012 roku operą Straszny dwór Stanisława Moniuszki zostanie zainaugurowany nowy sezon artystyczny OiFP.
Beethoven na otwarcie sezonu, młodzież na próbach generalnych, mistrzowskie cykle
Ale na razie filharmonia rozpoczyna sezon na Podleśnej. 9 września zabrzmi tam IX Symfonia L. van Beethovena. Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Jerzy Salwarowski, a w partiach solowych wystąpią Katarzyna Trylnik - sopran, Małgorzata Pańko - mezzosopran, Paweł Skałuba - tenor i Wojciech Gierlach - bas.
Skolmowskiemu zależy na otwarciu filharmonii dla zwykłych mieszkańców. Dlatego na próby generalne chce zapraszać dzieci i młodzież. Otwarta będzie część (półtorej godziny) piątkowej próby. Wystarczy zadzwonić do filharmonii i zgłosić chęć udziału zorganizowanej grupy.
- Podglądanie artystów w procesie twórczym to najwyższej próby edukacja - podkreśla nowy szef placówki.
Nowością będą też mistrzowskie cykle. Znani i cenieni dyrygenci wystąpią w sezonie dwa, trzy razy. - Trzeba dochodzić do pewnej jakości artystycznej, a nie błyskać nazwiskami - przekonuje Roberto Skolmowski.
W nowym sezonie nie zabraknie jednak gwiazd. Na 16 września zaplanowano występ sekstetu The King's Singers, jednego z najbardziej rozchwytywanych zespołów wokalnych na świecie. Wydarzeniem października będzie koncert Leszka Możdżera, podczas którego będzie promował płytę Komeda.
Praca w drużynie
Roberto Skolmowski przedstawił też zespół, z którym zamierza pracować. Za scenografię odpowiedzialny będzie Paweł Dobrzycki, jeden z najbardziej uznanych twórców scenografii w Polsce. Maciej Wojciechowski zajmie się konsultacją technologii teatralnych. Inspektorem chóru został Bogdan Kordy, natomiast orkiestry - Jerzy Giedź.
Ponadto Skolmowski chce przekonać ministra, by nie powoływał dyrektora muzycznego - tak jak to było wcześniej planowane - ale przystał na jego koncepcję doradców, która przyniesie oszczędności. Wedle niej dyrektorowi naczelnemu doradzaliby znakomici dyrygenci: Jerzy Salwarowski, dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej, Mieczysław Dondajewski, kierujący niegdyś Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu, Tadeusz Kozłowski, były dyrektor artystyczny Opery Narodowej w Warszawie, skrzypek Stanisław Kuk, dyrektor i kierownik Chóru OiFP Violetta Bielecka, aktor Teatru Dramatycznego Tadeusz Grochowski oraz klarnecista Grzegorz Puchalski, pełniący funkcję p.o. dyrektora OiFP po odwołaniu z tego stanowiska Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
andy