Zdrowie

Wróć

Opaski telemedyczne. Czym są i do kogo trafią?

2021-08-11 14:09:15
Pacjenci po COVID-19 będą mogli skorzystać z opasek telemedycznych. Co to oznacza w praktyce? Sprawdźmy!
pixabay.com
Przed nami pilotaż programu opasek telemedycznych dla pacjentów po COVID-19. Obejmie on 1000 pełnoletnich osób po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, którzy z tego powodu byli hospitalizowani lub u których stwierdzono zmiany w obrazie radiologicznym świadczące o zakażeniu wirusowym.

Opaski będą zdalnie monitorowane i wykorzystywane w warunkach domowych. Posłużą do stałego pomiaru parametrów życiowych. Co to konkretnie oznacza? Regularny poglądowy pomiar tętna i saturacji.

Inne funkcjonalności opaski to: duży przycisk SOS oznaczony alfabetem Braille’a (możliwość natychmiastowego powiadomienia o zagrożeniu życia, zdrowia i bezpieczeństwa), detektor upadku (możliwość automatycznej informacji o wykryciu upadku), lokalizacja GPS i aGPS użytkownika (identyfikacja obszaru przebywania w momencie naciśnięcia przycisku SOS lub upadku), personalny asystent głosowy (możliwość informowania użytkownika o naciśnięciu przycisku SOS, wykryciu upadku, o konieczności zażycia leków oraz o uruchomieniu, naładowaniu i rozładowaniu opaski), przypomnienie o zażyciu leków (komunikat przypominający o konieczności zażycia leków) oraz czujnik zdjęcia opaski (komunikat przesyłany w przypadku nie noszenia lub nieprawidłowego założenia opaski).

Aktualnie resort zdrowia szuka placówek POZ zainteresowanych udziałem w projekcie. To za ich pośrednictwem opaski trafią do pacjentów.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl