Uroda

Wróć

Opalanie i jego konsekwencje. Praktyczne porady kosmetyczne

2013-08-12 00:00:00
Latem jesteśmy narażeni na wiele czynników zewnętrznych, które destrukcyjnie wpływają na wygląd naszej skóry. Szczególnie promienie UV mogą wywoływać zmarszczki, przebarwienia, zaczerwienienia.
sxc.hu
Długotrwałe przebywanie na słońcu powoduje, że pod wpływem promieniowania słonecznego nasza skóra narażona jest na szybsze starzenie się. Zmiany skóry mogą być łagodne: drobne, płytkie zmarszczki lub ciężkie: głębokie bruzdy, wiotkość skóry, zmiany barwy czy widoczne naczynka. Najbardziej narażone na nieestetyczne konsekwencje opalania są osoby, które długo przebywają na słońcu i te, które mają jasną karnację.

Zmarszczki

Zmarszczki powstają, gdy budowa kolagenu nieprawidłowo się zmienia, a tkanka łączka podporowa staje się bardziej wiotka. Najczęściej występujące bruzdy to te, które powstają przy kącikach ust, przy oczach, na czole. W tych okolicach mogą też powstawać zaskórniki, torbiele i żółtawa skóra.

Przebarwienia i piegi

Promienie słoneczne mogą wpływać też na powstawanie brązowych plam i innych przebarwień. Takie zmiany często występują na zniszczonej słońcem twarzy, ramionach i dekolcie. Słońce wpływa także na powstawanie piegów. Jeżeli długo się opalamy, piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.

Należy także pamiętać, że promienie UV wpływają nie tylko na wygląd skóry, ale także na nasze zdrowie. Długotrwałe opalanie zwiększa ryzyko zachorowań na raka, a także można narazić na tzw. udar słoneczny.

Przed opalaniem

Aby zapobiegać złym konsekwencjom opalania, należy zadbać o swoją skórę już przed wyjazdem na urlop. Najlepiej wybrać się do salonu kosmetycznego i zapytać profesjonalistę o zabezpieczenie odpowiednie dla naszego typu skóry.
- Klienci pojawiający się w gabinecie przed urlopem chcą zadbać o skórę, ponieważ wiedzą, że wpłynie to na lepszy wygląd i samopoczucie po urlopie. Najpierw należy usunąć martwe komórki naskórka, np. wykonując pilling kawitacyjny lub powierzchowny - kwasem migdałowym o niskim stężeniu. Kolejnym krokiem jest zastosowanie jontoforezy, sonoforezy, mezoterapii bezigłowej lub mikroigłowej, które polegają na wprowadzeniu w głąb skóry koktajli rewitalizujących. Warto stosować różnego rodzaju maseczki, np. płaty kolagenowe, algi plastyczne i mikronizowane - radzi Agnieszka Jakubowicz, właścicielka salonu kosmetycznego Venus w Białymstoku.

– Należy pamiętać, że bezwzględnym przeciwwskazaniem są wcześniej wykonane zabiegi typu: dermabrazja, głębokie pillingi ziołowe, chemiczne czy usuwanie przebarwień, zabiegi chirurgiczne np. usuwanie zmian skórnych czy zmian trądzikowych. Przed wyjazdem na urlop nie zaleca sie wykonywania tatuaży i makijażu permanentnego, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych może dojść do zmniejszenia trwałości makijażu lub zmiany zabarwienia nowo wprowadzonego pigmentu – dodaje Agnieszka Jakubowicz.

Po opalaniu

Bardzo ważne jest także odpowiednie dbanie o skórę już po opalaniu. Jeśli już zdarzyło nam się przesadzić ze słońcem, należy jak najszybciej zareagować, by zmniejszyć do minimum ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów.

- Po opalaniu powinniśmy stosować preparaty zawierające m.in. elastynę (w celu poprawy wyglądu, gładkości i sprężystości skóry), kwas hialuronowy (głęboko nawilża skórę i zapobiega zmarszczkom), witaminę A (walczy z wolnymi rodnikami, regeneruje naskórek), witaminę E (walczy z wolnymi rodnikami, chroni przed szkodliwym działaniem UV, poprawia elastyczność skóry), mocznik i glicerynę (głęboko nawilżają), alantoinę i pantenol (wnikają w skórę, nawilżają, łagodzą podrażnienia) – mówi właścicielka Venus.
Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl