ONZ zainteresowało się rasistowskimi atakami w Białymstoku
Do Białegostoku przyjechał dyrektor biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Pretekstem wizyty były ataki rasistowskie, do których w ostatnim czasie dochodziło w naszym mieście.
E. Sadowska-Dubicka
- Zdarzenia w Białymstoku miały charakter wyjątkowy. Tu nastąpiła ich kumulacja - mówił Ernest Zienkiewicz, dyrektor biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.
W jego ocenie, w innych polskich miastach dochodziło do ksenofobicznych incydentów, jednocześnie w wielu miejscowościach nie ma w ogóle uchodźców, ale wydarzenia z Białegostoku były wyjątkowe na tle całej Polski. Zaznaczył, że miały wręcz kryminalny charakter i jako przykład podawał podpalenia mieszkań, w których przebywały osoby innych narodowości.
Z drugiej strony Zienkiewicz zaznaczył, że Polacy dobrze wiedzą co to rasizm, ksenofobia, rządy rasy panów, ale nie są one zapisane w kulturze polskiej. Absolutna większość Polaków potępia incydenty o szowinistycznym podłożu i chce z nimi walczyć.
Ernest Zienkiewicz spotkał się z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim. Ten przedstawił dyrektorowi z ONZ sytuację w mieście i nakreślił plan działań mających wytępić rasizm. Zapewniał, że prowadzone są wzmożone działania policji, by schwytać sprawców ataków na Leśnej Dolinie (podpalono tam mieszkania rodziny czeczeńskiej i powinowatych Hindusa). Chwalił się, że w budżecie miasta wygospodarowano dodatkowe pieniądze - 100 tys. zł - na działania pro-tolerancyjne. Truskolaski powiedział też o strategii działań antyrasistowskich, która - pierwsza w Polsce - powstanie w Białymstoku. Opracuje ją zespół kierowany przez zastępcę prezydenta miasta Renatę Przygodzką. Truskolaski poprosił ONZ o uwagi i sugestie dotyczące prac nad tym projektem.
- Mam nadzieję, że będzie to program pilotażowy, że będzie można go rozszerzyć na inne miasta, gdzie są uchodźcy - o strategii mówił Zienkiewicz. Dodawał, że zdaje sobie sprawę, iż efekty jej realizacji pojawią się nie od razu, ale ma nadzieję, że będą. Podkreślił też, że liczy iż miasto zrobi wszystko, by schwytać sprawców ataków rasistowskich, zwłaszcza podpaleń mieszkań.
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców obejmie swoim honorowym patronatem koncert Białystok dla tolerancji, który odbędzie się 30 czerwca. Będzie on połączony z obchodami dnia uchodźcy przypadającym na 20 czerwca.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl