Przed nami kolejny OnkoRun. To wydarzenie sportowe, które ma zwrócić uwagę na problem społeczny, jakim są choroby onkologiczne. Przy czym bieg adresowany jest nie tylko do pacjentów onkologicznych, ale także ich rodzin oraz wszystkich pełnoletnich zainteresowanych osób.
- Pomysł biegu narodził się dwa lata temu. Był efektem burzy mózgów całego zespołu ludzi, komitetu organizacyjnego naszej konferencji, którą wówczas organizowaliśmy. Była to konferencja poświęcona tematyce raka gruczołu krokowego. Inicjatorami byli nasi urolodzy, ponieważ oni są osobami niesłychanie sprawnymi fizycznie i przywiązują wagę do tego, żeby ta aktywność fizyczna na co dzień w naszym życiu miała stałe miejsce - mówi dr Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Białostockim Centrum Onkologii.
Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby onkologicznej, zwłaszcza raka piersi, prostaty, jelita grubego, nowotworów układu pokarmowego i płuc. Do tego aktywność fizyczna poprawia naszą pamięć, wpływa na jakość snu, wpływa antydepresyjnie. Jednak w przypadku OnkoRun w grę wchodzi również szczytny cel.
- To akcja, która ma zwrócić uwagę na ważny problem, jakim są choroby onkologiczne. OnkoRun to bieganie. Dla nas jest to pomaganie przez bieganie. Wszystkie pieniądze zebrane z pakietów startowych, jak też z darowizn, będą przeznaczone na Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, które już od 30 lat wspiera personel, nasze pielęgniarki, lekarzy, więc całą kadrę medyczną i rodziny Białostockiego Centrum Onkologii - informuje Małgorzata Rymarska, członek zarządu Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.
Bieg odbędzie się w Supraślu na terenie Borowinowego Zdroju.
- W tym Supraślu będziemy tylko przez chwilę, bo przez około 100 m. Potem uciekamy szybko lub troszeczkę wolniej w stronę Grobli. Biegacze, chodziarze, spacerowicze będą poruszali się w kierunku starorzecza rzeki Supraśl, więc generalnie cały czas będziemy w otoczeniu natury. Myślę, że to jest taka przestrzeń, w której będzie można troszkę się wyciszyć. Skupić się na sobie, na drugim człowieku, na naturze i na pewno poczuć się szczęśliwym. Następnie wracamy na teren gościnnego Borowinowego Zdroju, gdzie będą dalsze atrakcje, losowanie nagród - zdradza Marcin Matejczuk z Fundacji Tworzywa.
Do wyboru są trzy dystanse: spacer o długości 2,5 km oraz biegi o długości 5 i 10 km.
Elektroniczne zapisy na OnkoRun ruszą 14 sierpnia. Pakiet startowy kosztuje 50 zł.
Link do zapisów
Wydarzenie organizują Białostockie centrum Onkologii oraz Stowarzyszenie do Walki z Rakiem. Współorganizatorem akcji jest Fundacja Tworzywa. Tegoroczna edycja to już trzecia odsłona biegu.