Aktualności

Wróć

Oni mają Jasny cel i chcą pomagać chorym dzieciom – bo wszystkie są wspaniałe

2019-03-25 08:50:03
Choroba dziecka jest chyba najtragiczniejszą informacją dla rodziców. Na szczęście są stowarzyszenia i organizacje, które przychodzą im z pomocą w wielu trudnych chwilach.
\"Jasny Cel\"
Takiego stowarzyszania brakowało w naszym mieście

O porażeniu mózgowym dziecka matka dowiaduje się często będąc jeszcze w ciąży. To dla niej oraz dla ojca maluszka bardzo trudna chwila. Często rodzice nie wiedzą wówczas co robić, gdzie się udać. Właśnie dlatego 14 grudnia 2000 roku założono Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym Jasny Cel. Powstało ono z inicjatywy Jolanty Szyszło, która jest mamą dziecka z porażeniem mózgowym. W Białymstoku nie było bowiem miejsca, gdzie jej syn znalazłby fachową pomoc oraz rehabilitację wszystkich zaburzonych funkcji w jego małym organizmie.

Na początku spotkania odbywały się w piwnicy w jednym z bloków i miały formę Grupy Matki z Dzieckiem. Przez te lata sporo się zmieniło – dzięki determinacji wielu osób wynajęto lokal w centrum miasta, a w 2005 roku powstał tam Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Wieloprofilowego Usprawniania Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, gdzie pod okiem specjalistów dzieci otrzymują fachową pomoc.

W 2007 roku udało się utworzyć Niepubliczne Przedszkole Specjalne Jasny Cel. Dzięki temu maluchy mają wszystko w jednym miejscu – mogą się uczyć oraz zdobyć kompleksową pomoc przeróżnych specjalistów. Idąc tym tropem, kilka lat później stworzono Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową Jasny Cel nr 12 z czterema klasami i zespołem rewalidacyjno-wychowawczym.

Na pomoc mogą liczyć i dorośli, i dzieci

Obecnie fachowa pomoc udzielana jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

- Na dzień dzisiejszy na pobycie dziennym, gdzie dzieci są u nas od godz. 7.15 do 16.00, mamy 42 osoby, z czego 11 jest w przedszkolu, a 31 w szkole. Mamy również podopiecznych, którzy przyjeżdżają do nas na zabiegi, spotkania z psychologiem, logopedą, neurologopedą, fizjoterapeutą czy terapeutami NDT i takich dzieci jest u nas ponad 70 – wyjaśnia Andrzej Jacek Reszuta, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym Jasny Cel.

Oprócz tego Stowarzyszenie realizuje projekt skierowany do dorosłych osób niepełnosprawnych. Kilka razy w tygodniu organizowane są dla nich specjalne spotkania i zajęcia.

Stowarzyszenie Jasny Cel może tak prężnie działać dzięki pomocy sponsorów oraz ludzi dobrego serca. Dużym wsparciem jest przekazywanie 1% podatku. Dzięki temu mogą być realizowane nowe projekty skierowane do osób niepełnosprawnych. Ci, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji PIT, mogą wciąż przekazać swój 1%, podając KRS: 000 0000 168.

Jak trafić pod opiekę organizacji? W przypadku dzieci do 18. roku życia trzeba otrzymać od lekarza rodzinnego skierowanie do NZOZ Ośrodka Wieloprofilowego Usprawniania Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Następnie umawiane jest spotkanie już w ośrodku, gdzie lekarz decyduje o zakwalifikowaniu danej osoby.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl