Monodram teatralny Ja j u poli verboju rosła - pierwszy, profesjonalny spektakl w gwarze podlaskich Białorusinów wzbudził ogromne zainteresowanie widzów. Chętnych było tak wielu, że w małej sali Teatru Dramatycznego trzeba było dostawiać krzesła. Projekt Joanny Stelmaszuk-Troc inspirowany jest kulturą podlaskich Białorusinów, a głównym źródłem inspiracji jest opowiadanie Bajka o kalinowej fujarce współczesnej ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko.
Autorka odwiedziła Białystok, by obejrzeć spektakl, po pokazie gratulowała Joannie Stelmaszuk-Troc. - To wersja z punktu widzenia kobiety, interpretacja osadzona w kulturze ludowej, tutejszej. Znakomita gra aktorska - przyznała Zabużko. Dzieliła się też spostrzeżeniami na temat literatury: - Chodzi o znalezienie swojego czytelnika, o przekazanie swojego świata w słowie. Jeżeli ileś osób przejmuje ten świat jako swój, to dla pisarza najlepsza nagroda.
Wspominała, że w młodości duże wrażenie zrobiła na niej Dżuma Camusa. - Pisarz spełnia funkcję lekarza w mentalnie zadżumionym świecie - mówiła pisarka. - Najlepszą kuracją jest wyrażanie rzeczy prostych, ale najważniejszych, nadających wszystkiemu sens.
Zabużko nie kryła zainteresowania literaturą Olgi Tokarczuk. - Zakochałam się w niej od książki Prawiek i inne czasy. Podoba mi się, jak pracuje z językiem, z charakterami.
Pisarka promowała też swoją książkę Muzeum porzuconych sekretów, która niedawno ukazała się po polsku. Piątkowemu spotkaniu towarzyszył mini recital pieśni łemkowskich, które przejmująco wykonała Julia Doszna. Monodram Joanny Stelmaszuk-Troc będzie jeszcze można obejrzeć w piątek o godz. 19. wstęp wolny. Z kolei wczoraj do Cwaniaka na żywo zagrał Marcin Pukaluk. Był to trzeci na świecie pokaz filmu, którego akcja dzieje się w czasach radzieckiej Ukrainy.
A już dziś wernisaż wystawy komiksu Woroszyłowgrad Marcina Surmy i Artura Wabika, zrealizowanego na podstawie prozy popularnego ukraińskiego pisarza, Serhija Żadana. Akcja rozgrywa się współcześnie, na wschodnich krańcach Ukrainy, gdzie postsowiecka rzeczywistość miesza się z rosyjskim folklorem. Zaplanowano też spotkanie z autorami. W ramach przeglądu filmowego Sąsiedzi film Drugie Chelsea. Opowieść o Doniecku Jakoba Preussa. Tytułowe Drugie Chelsea to Szachtar Donieck - gigant ukraińskiego futbolu. W 2009 roku zwycięskim pochodem dotarł do finału UEFA. Tematem filmu jest spotkanie wielkiej polityki i wielkich piłkarskich emocji. Po pokazie spotkanie z reżyserem. Na wydarzenia wstęp wolny. Jutro kolejne festiwalowe propozycje. Inny Wymiar potrwa do soboty.
Program: Festiwal Inny Wymiar